Ровец (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ровец (род)
Ровец
Ровец (Gryllotalpa gryllotalpa)
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Правокрилци
Семејство: Ровци
Род: Ровец
Latreille, 1802
Видови

7, во текстот.

Ровецот или коњоштип (науч. Gryllotalpa) е род на инсекти од семејството Ровци (Gryllotalpidae). Ги опфаќа следниве видови:

Наводи[уреди | уреди извор]