Прејди на содржината

Ровец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ровец
Ровец
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Правокрилци
Семејство: Ровци
Род: Ровец
Вид: Ровец
Научен назив
Gryllotalpa gryllotalpa
(Linnaeus, 1758)

Ровец или коњоштип (науч. Gryllotalpa gryllotalpa) е правокрилен инсект од фамилијата Ровци (Gryllotalpidae). Важи за значаен штетник во градинарството. Живее во бавчи и тревници и копа ходници во земјата со силните предни нозе. Се храни со штурци, ларви и корења. Во шуплините под земја женката полага 200–300 јајца; по три недели се развиваат ларви кои презимуваат под земја. Распространет е во средна Европа, но го има и во Македонија[1]. Растат до 20–25 cm.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ровец“, „Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. 2009. стр. 1279.