Ровер (вселенско истражување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Три генерации на марсовски ровери развиени од НАСА: Спирит/Опортунити; Соџорнер, и Кјуриосити

Ровер (се среќава и под називот планетарен ровер) — средство за истражување на планетарна површина кое е дизајнирано да се движи на цврстата површина на одредена планета или на други астрономски тела кои имаат планетарна маса.