Прејди на содржината

Роби Ботос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роби Ботос

Роби Ботос е унгарско-канадски џез-пијанист. Тој има снимено неколку албуми како лидер и е добитник на наградата ТД Гранд Џез на Меѓународниот џез фестивал во Монтреал во 2012 година. Во 2016 година, Ботос ја освоил наградата JUNO за најдобар џез албум на годината (соло) за неговата снимка на Movin' Forward .[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Ботос е роден во Нирегихаза во ромско семејство, а пораснал во Будимпешта. Неговиот прв инструмент бил тапани, а на седум години почнал да свири пијано. Во 1998 година, Ботос емигрирал во Канада и оттогаш е истакнат член на џез-сцената во Торонто.[2]

Ботос свирел со луѓе како Мајкл Брекер, Пет ЛаБарбера и Дејв Јанг меѓу другите. Освен што ја освоил наградата TD во 2012 година, тој исто така победил и на натпреварот за пијано на џез фестивалот Монтре во 2004 година.[3] [4] Ботос има снимено неколку албуми како водач на различни бендови. Дополнително, тој ја компонирал музиката на документарниот филм „A People Uncounted“ од 2011 година. Ботос бил и последниот штитеник на легендарниот канадски џез пијанист Оскар Петерсон.[5]

Во 2015 година, Ботос го снимил албумот Movin' Forward во Торонто.Ботос бил придружуван од тапанарот Џеф „Тејн“ Вотс и басистот Роберт Харст, двајцата алумни на бендот на Винтон Марсалис.Шејмус Блејк од Њујорк свиреше сакс и EWI. Албумот ја освоил наградата Juno за најдобар џез-албум на годината (соло) во 2016 година.[1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • One Take, Volume 2 (2005)
 • Бадник (2009)
 • One Take, Volume 4 (2010)
 • Од место до место (2011)
 • Петок навечер џез (2013)
 • Movin' Forward (2015) [6]
 • СТАРА ДУША (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Jazz Album of the Year:Solo“. The JUNO Awards.
 2. Youngman, Paul (2006-06-23). „Toronto Jazz Festival Day One: Molly Johnson Quartet & Robi Botos“. Jazz Review. Архивирано од изворникот на 2008-12-16. Посетено на 2010-05-18.
 3. D'Gama Rose, Raul (2009-01-30). „CD/LP Review: My Romance“. All About Jazz. Посетено на 2010-05-18.
 4. „Newsletter“. Montreux Jazz Festival. 2010. Посетено на 2010-05-18.
 5. Peter Hum, "Robi Botos CD reviewed" Архивирано на 14 април 2019 г., The Ottawa Citizen, March 25, 2015
 6. Cathy Riches, "JAZZ AND IMPROVISED", The Wholenote, Sep. 1, 2015