Робин Шулц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Робин Шулц ( германски изговор:  ; роден на 28 април 1987 година) [1] е германски музичар, диџеј и продуцент. Повеќето од неговите песни ги користат мануелните гитариски рифови. На 4 февруари 2014 година, го издал првиот сингл од неговиот деби албум, ремикс на " Waves " на холандскиот хип-хоп уметник Mr Probz. Овој ремикс подоцна добил номинација за најдобра ремиксирана снимка, некласична на 57-тата годишината на Греми награди . [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Billboard
  2. „70. Best Remixed Recording, Non-Classical“. Grammy.org. The Recording Academy. Посетено на 19 February 2015.