Роберт Наумоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Роберт Наумоски (Сиднеј, 1974) е австралиски и македонски спортист, еден од најголемите практивачи на бразилска џиу-џица во светот[1]. Воедно тој е првиот Македонец носител на црн појас во овој спорт.[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Наумоски е роден во 1974 година во Сиднеј, Австралија. Потекнува од Прилеп. Почнал да тренира боречки вештини уште на 12-годишна возраст. Во 1994 добил црн појас. До 2010 година пет пати бил првак на Нов Јужен Велс, три пати австралиски шампион и четири пати панпацифички првак[3]. Тој е прв носител од Македонија на црн појас во бразилска џиу-џица. Има одржано 120 борби (состојба 2010), од кои доживеал само осум порази. Неговата сопруга Маја, исто така, тренира бразилска џиу-џица. Живее во Сиднеј, Австралија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наумоски: Зависник сум од бразилската џиу-џица“, Нова Македонија, петок 10.12.2010 (посет. 11 декември 2010 г). (на македонски)
  2. „Rob Naumoski gets his black belt“ (англиски). ROOTS. MONDAY, NOVEMBER 29, 2010. конс. 2010-12-11. 
  3. „Robert Naumoskis fight record:“ (англиски). конс. 2010-12-11.