Роберт Золитш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роберт Золитш
Роден(а)1966 (воз. 54–55 г.)
Минхен, Германија
СедиштеПекинг, China
НационалностГерманец
Други имињаЛао Луо
ОбразованиеHochschule für Musik "Hanns Eisler"
ЗанимањеКомпозитор, музичар, продуцент, ethnomusicologist
СопружникГонг Лина  (в. 2004)
Деца2
Мреж. местоzollitsch.com

Роберт Золитш (роден 1966 година во Минхен, Германија) е композитор и продуцент на нова кинеска музика. Тој е познат како Лао Луо ( simplified Chinese, буквално „Олд Ро / Гонг[1] во Кина, и се етаблира како експерт за традиционална азиска музика и многу важен композитор на современата кинеска уметничка музика.

Животопис[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Luo" is the transliteration of "Ro" in "Robert" in Chinese. "" itself means gong at the same time.