Роберт Дауни Помладиот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Дауни Помладиот

Роберт Џон Дауни Помладиот (роден 4 април, 1965) — американски глумец и пејач. Неговата кариера се состои од критичен и популарен успех во неговата младост, проследен со злоупотреба на супстанции и правни потешкотии, и оживување на комерцијалниот успех во средишните години од неговиот живот. За трите последователни години од 2012 до 2015 година, Дауни ја предводеше списокот на Форбс за најплатените глумци во Холивуд, при што се проценува дека неговата заработката е околу 80 милиони долари во периодот од јуни 2014 до јуни 2015 година.

Прославувајќи се на возраст од 5 години, појавувајќи се во филмот на неговиот татко Фунта (1970), Дауни глумел во филмови со Брет Пек, како што е тинејџерската научно-фантастична комедија Чудна Наука (1985) и драмата Помалку Од Нула (1987). Тој ја играл улогата на Чарли Чаплин во филмот од 1992 година Чаплин, за која ја заработил номинацијата за Најдобар Глумец и ја освоил БАФТА Наградата за Најдобар Главен Глумец. По ослободувањето во 2000 година од Калифорнискиот Државен Затвор и Иституција за Злоупотреба на Супстанции, каде што бил затворен за наркотични обвиненија, Дауни се приклучил на глумецската екипа на тв серија Али МкБил, играјќи ја улогата на Калиста Флокхарт. За оваа улога, тој ја ослвоил Наградата Златен Глобус. Неговата улога била исклучена од серијата кога Дауни бил отпуштен по две апсења поради дрога кон крајот на 2000 и почетокот на 2001. По последиот престој во судската програма за лекување од дрога, Дауни постигнал трезвеност. 

Кариерата на Дауни се подобрила кога тој се вклучил во криминална комедија Kiss Kiss Bang Bang (2005), мистериозниот трилер Хороскопски (2007 година), и сатирично акционата комедија Тропичен Гром (2008); а за последниот тој бил номиниран за Наградата за Најдобар Поддршка Глумец. Во почетокот на 2008 година, Дауни почнал да ја отсликува улогата на суперхеројот од Марвел Стрип Железо Човек во Чудо Cinematic Универзумот, се појавува и во неколку филмови или како водечката улога, член на ансамбл екипа, или во камео. Секој од овие филмови, со исклучок на Incredible Hulk, има заработено повеќе од $500 милиони долари на благајните ширум светот; четири од овие — Одмаздници, Одмаздници: Возраст на Ултрон, Iron Man 3 и Капетан Америка: Граѓанска Војна — заработил над $1 милијарда, а Avengers: Бесконечна Војна заработил повеќе од $2 милијарди долари.

Дауни, исто така ја има играно улогата на Шерлок Холмс во Шерлок Холмс (2009), која му помогнала да го заработи неговиот втор Златен Глобус, и неговото продолжение (2011), од кои и двете имаат заработено повеќе од $500 милиони долари на благајните ширум светот.

Според последните пресметки во 2018 година, филмовите на Дауни вредат над $4.9 милијарди долари, а светски заработувачки надминуваат $11,6 милијарди долари, правејќи го Дауни третиот најплатен глумец  на САД domestic box-office на сите времиња.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Box Office Mojo – People Index“. Посетено на August 23, 2018.