Роберт Јохансон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роберт Јохансон
20190301 Seefeld SJ 8596.jpg
Роберт Јохансон во 2019 година
ДржаваНорвешка
Роден23 март 1990 (1990-03-23) (32 г.)
Лилехамер, Норвешка
Висина&100000000000001820000001,82 м
Скијачки клубSøre Ål IL
Личен рекорд252 м (827 ст)]] национален рекорд
Викерсундбакен, 18 март 2017
Кариера во Светскиот куп
Сезони2014 – денес
Поединечни победи2
Екипни победи8
Поед. подиуми9
Екипни подиуми10
Поед. тргнувања98
Екипни тргнувања21
Ажурирано на 15 декември 2019.

Роберт Јохансон (роден на 23 март 1990 година) — норвешки ски скокач. Тој е поранешен рекорден во скок во височина, со слетување од 252 метри на 18 март 2017 година. Јохансон честопати го носи прекарот „Крилен командант“.