Роберто Савијано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберто Савиано
Roberto Saviano 2011-01.jpg
Роден/а22 септември 1979
Италија Неапол, Италија
ЗанимањеПисател, новинар, есеист

Роберто Савиано (италијански: Roberto Saviano, Неапол, 22 септември 1979) е италијански новинар, писател и есеист. Тој е автор на меѓународни бестселери Гомор и ZeroZeroZero. Тој е творец на ТВ серија Гомора.

Во неговите дела вклучувајќи статии и неговата книга Гомора (неговиот дебитантски роман што го донесе слава), тој го користи литература и истражувачко новинарство да се каже на економската реалност на територијата и бизнис на синдикатот на криминал Camorra и на организираниот криминал воопшто. По првите смртни закани на 2006 година од страна на кланот Casalese, картел на Camorra, која ја осуди во неговото разоткривање и на Пјаца Касал ди Принсипе за време на демонстрациите во одбрана на законитоста, Роберто Савијано е под строг протокол безбедност. Од 13 октомври, 2006 година, тој живее под полициска заштита.[1][2]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Il discorso di Saviano a Casal di Principe nel 2006“. YouTube. 2011-04-23. Посетено на 2017-05-27.
  2. „Mafia hunter Roberto Saviano: I'm a monster“. Stuff.co.nz (англиски). 2014-10-14. Посетено на 2017-05-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]