Риљо де Гаљо

Координати: 40°52′2″N 1°56′10″W / 40.86722° СГШ; 1.93611° ЗГД / 40.86722; -1.93611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Риљо де Гаљо
Rillo de Gallo
Каприцот („Ел Капричо“) во Риљо де Гаљо, изграден во гаудијански стил
Каприцот („Ел Капричо“) во Риљо де Гаљо, изграден во гаудијански стил
Амблем на Риљо де Гаљо
Амблем
Земја Шпанија
Автон. заедницаКастиља-Ла Манча
ПокраинаГвадалахара
ОпштинаРио де Гаљо
Површина
 • Вкупна25 км2 (10 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно44
 • Густина3,0/км2 (80/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Рио де Гаљо (шпански: Rillo de Gallo) — село и општина во покраината Гвадалахара, Кастиља-Ла Манча, Шпанија. Според пописот од 2018 г. населението брои 44 жители [1].

Население низ годините[уреди | уреди извор]

Население по години
(Извор : Национален статистички институт)
1900191019201930194019501960197019811991200120132018
29230431030730431332425712276575944

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]