Рија Вагнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рија Вагнер на насловната страница на Хеметс Журнал во 1961 година

Рија Вагнер, родена како Марија Вагнер (1914–1999), била шведски новинар, автор, преведувач и телевизиски продуцент, која станала една од првите телевизиски личности во Шведска.[1]

Рија Вагнер била ќерка на авторот и преведувач Елен Риделиус (1885–1957) и писателот Харалд Вагнер (1885–1925). Нејзината тетка по татко била феминистичката писателка и пацифист Елин Вагнер . Нејзините родители се разделиле во 1922 година, а Рија пораснала со нејзината мајка, која како патописец поминала многу време во Рим, каде Рија одела во училиште на кое предавале англиски калуѓерки две години. Кога Риделиус и нејзината ќерка се вратиле во Шведска, Рија присуствувала на Витлочка самсколан, дипломирала во 1933 година.[2]

Вагнер студирала на Лундскиот универзитет и дипломирала со магистер по уметност во 1939 година. Работела како новинарка во Göteborgs Handels-och Sjöfartstidning, Nya Dagligt Allehanda, Vecko-Journalen и Veckorevyn, и била главен уредник на Idun во 1962-63, сè додека списанието не се споило со Vecko-Jour .[2] Таа, исто така, напишала книги за патувања и книги за готвење.

Во 1956 година, годината кога официјално била лансирана шведската телевизија, Рија Вагнер започнала да работи како телевизиска водителка, за нејзината сопствена емисија „Hemma med Ria“ ( Дома со Рија ). Програмата се емитувала од 1956 до 1966 година и повторно од 1970 до 1978 година и се фокусирашела на готвењето, домашната економија, уметноста и музиката. Секоја програма завршувала секогаш исто со тоа што Вагнер го мавнувала наназад кон камерата.[1]

Таа била во брак со новинарот Стафан Розен од 1939 до 1946 година и имала два сина со него. Таа живеела заедно со авторот Густав Сандгрен од 1945 година до неговата смрт во 1983 година, а двојката имала една ќерка.

Рија Вагнер починала на Lidingö во 1999 година [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 „Hundraåringen: Ria Wägner – Sveriges första TV-kändis“. Sveriges Radio. 6 June 2014. Посетено на 16 June 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Dödsfall: Ria Wägner“. Dagens Nyheter (шведски). 14 November 1999. Посетено на 16 June 2018.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Ria Wägner at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon