Ријацино (железничка станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

 

ЖС „Ријацино“
Riazzino railway station.jpg
Поглед на железничката станица
МестоРијацино
Лавертецо
Тичино, Швајцарија
СопственикШвајцарски сојузни железници
СтопанисувачРегионален воз Тичино Ломбардија
ЛинииЏубјаскоЛокарно
Растојание164.9 км од ЖС „Имензе“[1]
Врскиавтобуски линии на Пост ауто Швајцарија[2]
Други информации
Тарифна зона310[3]
Историја
Отворена14 декември 2008 (2008-12-14)
Сообраќај
Патници (2018)670 неделно[4]
Местоположба
Ријацино is located in Швајцарија
Ријацино
Ријацино
Ријацино (Швајцарија)

Железничката станица Ријацино (италијански: Stazione di Riazzino) ― железничка станица во селото Ријацино, општина Лавертецо, во швајцарскиот кантон Тичино. Таа е средна станица на стандардната железничка линија Џубјаско-Локарно на Швајцарските сојузни железници.[1] Станицата била отворена на крајот на 2008 година, заменувајќи ја поранешната постојка на Ријацино-Куњаско.[5]

Услуги[уреди | уреди извор]

Почнувачки од промената во распоредот за 2020 година, следните возоци застануваат ви Ријацино:[6]

  • С20: получасовна линија помеѓу Бјаска и Локарно.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 Предлошка:Eisenbahnatlas-Schweiz
  2. „Liniennetz Verzasca“ (PDF) (италијански). PostBus Switzerland. 13 декември 2020. стр. 20. Посетено на 21 март 2021.
  3. „Comunità tariffale Arcobaleno – Piano delle zone“ (PDF) (италијански). Comunità tariffale Arcobaleno. 2020. Посетено на 21 март 2021.
  4. „Passagierfrequenz“. Швајцарски сојузни железници. септември 2019. Посетено на 21 март 2021.
  5. „Nuova fermata regionale FFS di Riazzino-Cugnasco“. Швајцарски сојузни железници (италијански). 11 декември 2008. Архивирано од изворникот на 18 август 2016. Посетено на 20 март 2021.
  6. „Biasca - Bellinzona - Locarno“ (PDF) (италијански). Bundesamt für Verkehr. 12 октомври 2020. Посетено на 20 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]