Ријацино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ријацино
Riazzino
Село
Ријацино во 1964 година
Ријацино во 1964 година
Ријацино is located in Швајцарија
Ријацино
Ријацино
Координати: 46°10′40″N 8°53′04.4″E / 46.17778° N; 8.884556° E / 46.17778; 8.884556Координати: 46°10′40″N 8°53′04.4″E / 46.17778° N; 8.884556° E / 46.17778; 8.884556
ДржаваШвајцарија
КантонТичино
ОпштинаЛавертецо

Ријацино (италијански: Riazzino) ― село во општина Лавертецо, кантон Тичино, Швајцарија.[1]

Администрација[уреди | уреди извор]

Ријацино се спаѓа под општината Општина Лавертецо, поточно во екславата наречена Лавертецо Пијано. Седиштето на општината се наоѓа во Ријацино.[2]

Превоз[уреди | уреди извор]

Во Ријацино се наоѓа железничката станица „Ријацино“ која ги поврзува со Локарно на запад и Белинцона на исток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Riazzino“. mapcarta.com. Посетено на 21 март 2021.
  2. „Главна страница“. Лавертецо. Посетено на 21 март 2021.