Прејди на содржината

Ријана Ган-Рајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ријана Ган-Рајт
Ган-Рајт говори на турнејата за Зелениот нов договор во 2019 г.
Роден(а)1988 (воз. 35–36 г.)
Алма матерУниверзитет Јејл
Оксфордски универзитет
Институт за истражување на женските политики
ПартијаДемократска партија (САД)
ДвижењеЗелен нов договор

Ријана Ган-Рајт (англиски: Rhiana Gunn Wright; р. 1988 година) — директорка за климатски политики во Институтот Рузвелт.[1] Работела со Александрија Окасио-Кортес како автор на Зелениот нов договор. Ган-Рајт се школувала на Јејл, пред да стане стипендистка на Родос на Универзитетот во Оксфорд во 2013 година.

Ран живот и образование

[уреди | уреди извор]

Ган-Рајт пораснала во Енглвуд во јужната страна на Чикаго, каде месното население е поверојатно да страда од астма поради нивната близина до загадувањето.[2][3] Ја израснале нејзината мајка и нејзината баба. На четиринаесетгодишна возраст, Ган-Рајт се преселила во Академијата за математика и наука во Илиноис во Аурора, Илиноис.[4] Нејзината астма исчезнува по кратко време. Ган-Рајт посетувала додипломски студии на Универзитетот Јејл, дипломирала афро-американски студии и дипломирала со почести во 2011 година.[4][5] За време на студиите, таа работела со заедницата во Њу Хевн, помагајќи во центарот Поли Мекејб за бремени адолесценти. Центарот нуди часови за родителство и здравствена заштита на младите мајки. Таа била инспирирана од иницијативата New Haven Promise како начин да се прекине циклусот на неповолност. По дипломирањето, таа се приклучи на Институтот за истражување на политиката на жените како научен соработник. Тука таа работела заедно со Хајди Хартман на платено породилно отсуство.[6] Во 2013 година Ган-Рајт била избрана за Родос стипендист на Универзитетот во Оксфорд каде студирала социјална политика.[5][7][8]

Истражување и кариера

[уреди | уреди извор]

По дипломирањето, Ган-Рајт служела како практикант на Мишел Обама.[9] Ган-Рајт беше назначен за лидер на политиката за кампањата на Абдул Ел-Сајед за гувернер на Мичиген.[10] Кога тој ја замолил да се приклучи на неговата кампања, таа го праша дали е сигурен: „Дали си сигурен? Затоа што ти си многу муслиман, а јас сум многу црнкина, а ова е Мичиген“. За Ел-Сајед, Ган-Рајт постави храбра политичка агенда, вклучувајќи пристап до интернет финансиран од државата и промена на целата обновлива енергија до 2030 година.[11]

Ган-Рајт беше прогонувана од кампањата на Александрија Окасио-Кортес за да се приклучи на Нов Консензус, тинк-тенк за кој се залага Окасио-Кортес во Вашингтон.[6][12] Извесно време Нов консензус работеа со Движењето изгрејсонце на развој на програма за политика за животна средина и со Демократите на правдата на идентификување на нови прогресивни кандидати. Демократите на правдата и помогнаа на Окасио-Кортес да ја води нејзината кампања, Нов консензус ја назначи Ган-Рајт за директор за политика во кој капацитет работеше со Дезмонд Драмер на Зелениот нов договор.[11][13] За Ган-Рајт, климатската политика отсекогаш била поврзана со социјалната правда.[6] На пример, повеќе од еден милион Афроамериканци живеат на половина милја од објект за нафта и гас, а шест милиони живеат во истата област како рафинерија.[14] Таа формираше „Канцеларија за мобилизација на климата“, преку која работи на политиката за климатски промени.[15] Ган-Рајт повика Агенцијата за напредни истражувачки проекти-Енергија да биде великодушно финансирана како ДАРПА и да се создаде зелена банка која ќе нуди финансирање на заедниците кои немаат пристап до чиста вода или транспорт.[11] Зелениот нов договор вклучува план за 100% обновлива енергија, нето нула емисии на стакленички гасови, одржливи работни места и висококвалитетна здравствена заштита.[16][17] Оттогаш таа е вклучена во градските сали на Окасио-Кортес и градското собрание за климата на CNN.[18][19]

Таа има напишано за Гардијан и беше вклучена во списанието <i id="mwYw">Time</i> листата на првите жени се борат до крај за климатските промени.[20] Ган-Рајт беше потписник на кампањата Жените предводат за климата.[21]

 1. „Rhiana Gunn-Wright“. Roosevelt Institute (англиски). Посетено на 2020-09-28.
 2. Owens, Donna M. „She, The People: Meet Rhiana Gunn-Wright, An Architect Behind The Green New Deal“. Essence (англиски). Посетено на 2019-08-11.
 3. „The Association of American Rhodes Scholars: Rhiana Gunn-Wright, Rhodes Scholar, Aims To Shine Light From Her Bright Future On To Englewood“. www.americanrhodes.org. Посетено на 2019-11-20.
 4. 4,0 4,1 „Rhodes Scholar Rhiana Gunn-Wright 'Grateful'. Institute for Women's Policy Research. 2012-11-27. Архивирано од изворникот на 2019-05-02. Посетено на 2019-11-20.
 5. 5,0 5,1 Baker, Dorie (2012-12-10). „Rhiana Gunn-Wright '11: Shaping policy to break the cycle of disadvantage“. YaleNews (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 6. 6,0 6,1 6,2 Wallace-Wells, David (2019-09-20). „A Green New Deal Co-Author on the Rapid Evolution of Climate Policy“. Intelligencer (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 7. „Green New Deal visionary Rhiana Gunn-Wright to speak at Tulane“. Tulane News (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 8. „Three African American Women Win Rhodes Scholarships“. The Journal of Blacks in Higher Education. 2012-11-19. Посетено на 2019-11-20.
 9. „Rhiana Gunn-Wright | Aspen Ideas“. Aspen Ideas Festival (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 10. „People“. New Consensus (англиски). 2019-01-20. Архивирано од изворникот на 2019-10-31. Посетено на 2019-11-20.
 11. 11,0 11,1 11,2 „CLIMATE: Meet the scholar crafting the 'Green New Deal'. www.eenews.net (англиски). Посетено на 2019-08-11.
 12. Smith-Janssen, Karen L. (2019-10-04). „For the Architect Behind Alexandria Ocasio-Cortez's Green New Deal, Policy Is Personal“. Marie Claire (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 13. „Land Use, Markets, and the Green New Deal: a Conversation With Rhiana Gunn-Wright“. Ecosystem Marketplace (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 14. IBW21 (2019-08-13). „Meet Rhiana Gunn-Wright, An Architect Behind The Green New Deal“. Institute of the Black World 21st Century (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 15. „The Green New Deal“ (PDF). New Consensus. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-10-06. Посетено на 2019-11-20.
 16. „Columbia | SIPA Center on Global Energy Policy | The Green New Deal: Rhiana Gunn-Wright“. energypolicy.columbia.edu. Посетено на 2019-08-11.
 17. „Green New Deal architect: Details on cost, policy are coming“. MSNBC.com (англиски). Посетено на 2019-08-11.
 18. „Town Hall with Alexandria Ocasio-Cortez.TRANSCRIPT: 3/29/19, All In w/ Chris Hayes“. MSNBC. 2019-03-29. Посетено на 2019-11-20.
 19. Irfan, Umair (2019-09-05). „6 winners and 3 losers from CNN's climate town hall“. Vox (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 20. „Rhiana Gunn-Wright | The Guardian“. the Guardian (англиски). Посетено на 2019-11-20.
 21. „Declaration“. Women Lead Climate (англиски). Посетено на 2019-11-20.