Ричард Помбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ричард Помбо
Richard Pombo
Pombo richard.jpg
Член на Претставничкиот дом на САД Претставничкиот дом
од на Калифорнија XI
На должноста
1993–2007
Претходник Том Лантос
Наследник Џери МекНерни
Лични податоци
Роден(а) 8 јануари 1961 (1961-01-08) (60 г.)
Трејси, Калифорнија
Партија Републиканска
Сопружник Анет Кол
Живеалиште Трејси, Калифорнија
Установа нема
Занимање ранчер
Вероисповед римокатолик

Ричард Вилијам Помбо (англ. Richard William Pombo, р. 8 јануари 1961) е поранешен член на Американскиот конгрес од Републиканската партија, преставувајќи ја XI Калифорниска конгресна област од 1993 до 2007 година. После повеќекратните обвинувања за корупција, злоупотреба на официјалните ресурси, непотизам, прашалната кампања содржи и спротивности од договорите од националните околни групи, Помбо повторно изгубил на изборите од демократскиот предизвикувач Џери МекНерни на 7 ноември, 2006.

Раниот живот и кариера[уреди | уреди извор]

Помбо е роден во Трејси, Калифорниа,близу до Стоктон.Тој ја прател Кал-Поли Помона,бањајки се три години надвор од работа за семејната стока и неговиот бизнис.Тој е потомец на Португалскитеимигранти.Грешка во наводот: На ознаката </ref> ѝ недостасува ознака за затворање <ref>. Помбо бил член на Романската Католичка црква. Помбо служел во Градскиот Собор во Трејсиод 1990 до 1992.

Куќата на репрезентативците[уреди | уреди извор]

Изборите во 1992[уреди | уреди извор]

Во 1992 година, Помбо победил на Парламентарните избори од неколку кандидати во трката за отворено седиште во новоформираната изборна единица создадена од редестрикцијата.Калифорниа додала уште седум седишта во Куќата после цензусот во 1990.Најсилниот противник на Помбо во Републиканската примарија била модерната републиканка Сандра Смоли,надзорничката на грофицата на Сакраменто. Во Ноември,Помбо многу наскора ја поразил демократката Патти Гараменди(жената на тенденционалниот Гувернер на Калифорниа Џон Гараменди)во изборната единица за демократската полозба на мајор,каде победил - Бил Клинтон во 1992 и 1996[1]. Помбо бил одличен асистент,препознатлив по неговото фамилиарно презиме во Централ Воли.Наследството од неговиот покојен вујко Ерни Помбо и неговата земја, го направило семејството на Помбо како најголемите земјопоседници во единаесеттите области.

Политичка позиција[уреди | уреди извор]

Статусот во Републиканските забави[уреди | уреди извор]

Помбо имал конзервативен траг. .[2] Во 1994,додека траела Републиканската Револуција,тој бил еден од собирачите на потписи во Договорот со Америка.

Лични сопствени права[уреди | уреди извор]

Помбо посебно бил познат по неговата одбрана на приватните сопствени права.Ова беше гонето покрај Јужно Тихоокеанската Пруга,на излезот преку патот Алмонт,преку Трејси.Помбо во сопственост ја имал соседната земја до излезот на железничката пруга.Помбо водел расправа дека напуштањето на договорот треба легално да се врати во присвојност на соседниот газда,прилично до областа на локалниот парк.Тој докажувал дека договорот сигурно бил заснован на ветувањето дека земјата ќе биде искористена за железничка линија намеравајќи само,дека договорите завршиле потполно со нивното напуштање.Случајот на Помбо резултирал,преминувајќи го Конгресот во Актот на Линијата на Трагите.

Во уредничкиот весник Њујорк Тајмс (30 октомври, 2005), Помбо бил наречен надворешен продукт на движењата на човековите права. Во 2005, тој предложил законодавство кое ќе го признае значењето на компаниите,за купување на земја,на кои тие им ги уништиле правата,и кај оние за кој немало никаква евиденција од драгоцени минерали на таа земја.Согласувајќи се со уредникот (весникот) ,,Немаме што да направиме со значењето,и се што можеме да направиме со оваа земја,е присвојност на Американците. Помбо напишал книга со Јозеф Фарах, пронаоѓачот на Светската Мрежна Врска,за правата на приватната одбрана,под наслов”Оваа земја е наша земја:Како да завршиме со Војната за приватните права”. Помбо бил копронаоѓач на Законот за алијанса на земјата на Граѓанинот,група на фармери и други земјопоседници кои ги бранеле приватните човекови права и и се спротиставувале на владата со аргументи за нивните права.

Ирак[уреди | уреди извор]

Помбо ја поддржал војната со Ирак. Во август 2006,активистите против војната го критикувале него за неговата поддршка,критикувајќи дека оние кои вршеле притисок во идинаестата Конгресна област,потрошиле 974 милиони долари на војната за тоа време. .[3]

Праќање на телеграми,налози[уреди | уреди извор]

Помбо кажал дека Дебатата во мај дека,,Интелегентните агенти треба да добијат налози за преживување пред снимањето на телефонските разговори,но ,,помалку од пред пет месеци подоцна,тој гласал да се признае давањето на налози,и праќањето на телеграми.Тој им кажал на притисоците од Трејси,дека неговиот глас бил поддржан со неговата изјава.

Комитетот и консузите[уреди | уреди извор]

Наредбите на комитетот[уреди | уреди извор]

Пред поразот на Помбо во 2006,тој имал столче во Комитетот на куќата на ресурсите.Комитетот направил пропуст и ја базирал политиката на гласањето од природните ресурси,Индиската Држава и Индиските игри.Тој исто така бил член на Куќата на Комитетот за Земјоделството. Помбо исто така бил и преставник на Куќата на Акциониот Тим(HEAT).Целта на овој тим е да се најдат алтернативни енергетски решенија.

Политички одбор[уреди | уреди извор]

Помбо бил член на бившиот Политички Одбор на Вестерн.Политичкиот Одбор на Вестерн е произлезен од Државата Вестерн,од членовите на Конгрениот договор, за Актот за неопасните видови, реформата за морските права, приватните човекови права и други предавања давајќи факти за државата Вестерн. Помбо бил копронаоѓач на Португалскиот Одбор, како Член на Коалицијата на Конгресот,кои ги промовирале позитивните португалско-американски релации. Тој бил итно баран меѓу посетителите од Португалија во Соединетите Американски Држави. Помбо најдобар бил во португалската влада за присвојување на Големиот Ред на детето Д. Хенрих, Португалецот со највисоката чест, во препознавањето на неговите резултати за да ја докаже португалско-американската релација.

Природен рекорд[уреди | уреди извор]

Помбо го предложил легализирањето за продавањето на парцелите на дивата земја, управувано од Сервисот на Националниот Парк.Во ноември 2005, Помбо и Џим Гибонс, го фатиле надополнувањето на проектот на законот на Федералниот Буџет лесна рестрикција на продажбата од федералната земја на мини компаниите.Оваа дополнување било спротиставено од околистите,адвокатите проти-растењето,па дури и од некои Републикански Сенатори договорено за меречките ефекти на ловот и риболовот.Дополнувањето наскора ја поминало Куќата, но било поразено во Сенатот. Оваа легализација била подоцна објаснета од неговиот шеф за ставови како „Бирократска вежба“. Во септември 2005,Помбо помагал во преписот на Актот на Неопасните Видови од 1973.Тој предложил ревизија,,широко објавена од околистите обидуваќи се повторно од заштитните навики и ноќната мора од пишувањето на хартија за акеенциите кои барале да преживеат 1,268 предности и неопасните растенија и животни во државата,186 од тие се во Калифорниа. Во март 2006, Науката за Природата и Технологијата увиделе дека Помбо координирал со резултатите со Пак/Источната Комуникација,за будење на Актот за Неопасните Видови.Источниот пакт бил создаден за да се Спаси Нашата Специфична Алијанса,и против природата од задните групи кои воделе кампања дека Помбо ќе го смени Актот за Неопасните Видови. Лигата на Конзервативните Гласачи,против партизанистите,го обележале Помбо со средна вредност 7 од гласањето на скалата од 0 до 100. Во 2005, тој се качил на 6-то место. Подоцна, во 2006[4]. организацијата исто така го именувала Помбо како еден од ,,Нечистите Неколкумина,,.LCV го реализирала и го ставила на 31 октомври, 2006 примањето на Помбо во гласањето од 120,000 долари од компаниите за масло и неговите врски за да се индицира лобулистот Џек Абрамоф [5]. За неговите погледи против околината,магазинот ,,Rolling Stone,,му додели еден од најлошиот човек од Конгресот и го нарекол него „непријател на Истокот“. Како член на Комитетот на Куќата на Ресурсите,Помбо ја блокирал легализацијата сакајќи да ја создава ареата на Дивиот Небесен Пустош во Вашингтон, презирајќи го поддржан од Проектот на Законот.

Контраверзии и критики[уреди | уреди извор]

Во септември 2006 година, Граѓаните за одговорност и етика во Вашингтон, непартизанска набљудувачка група пронајдена во 2005 од активистите на Либералната и Демократската Партија, реализирајќи извештај именувајќи го Помбо како еден од седумнаесете најкорумпирани членови на Куќата на Репрезентативците;тој исто така бил именуван и во првичниот групен извештај во јануари. Организацијата рекла:,,Неговите етички предавања, приваќањето на пари од кампањата спротиставеностите во враќањето во легалното асестирање, бранењето на членовите од семејството во неговата Кампања за Плаќање,и измешување на официјалните ресурси”.

Изговор на корупцијата[уреди | уреди извор]

Помбо и неговиот активен политички комитет БОГАТИОТ PAC[6] помеѓу неколку ледери во Куќата на Репрезентативците,потпомогната од истрагата како дел од корупцијата и моќниот педагошки скандал центриран околу безмилостливиот Вашингтон лобулистот Џек Абрамоф и неговите политички предавања вклучувајќи ги и Индиските игри. Помбо земал повеќе пари од Абрамоф за разлика од другите членови на Конгресот(500,000 долари). Смешните престави организирани од интересите на Индиските игри и поврзано со 2005 MLB Целосно Ѕвездените игри помеѓу активистите. На 8 јануари, 2006 ,,Времињата на Лос Анџелес,, неведуваат дека Помбо им помагал на еден од клиентите на Џек Абрамоф,Индијците од Масачусетс, напаѓајќи ги официјалните препознавања како племе. При враќањето Помбо придонел за пристигнувачката кампања од двете страни на племето и Абрамоф. Во средината на 2006,Абрамоф бил еден од најголемиот дарител на политичката акција на комитетот на Помбо.Неколкумина од петте најголеми дарители на Помбо се кршачи на политичкото влијание од Детроит,Мичиген кои добивале коцкајќи се со мајорот на лигата за бејзбол,каде забавувачите на Помбо добивале по 5,000 долари по личност во нивната кутија во паркот Комерика,за времетраење на MLB Многуѕвездените Игри.Новите извештаи го покажуваат придонесот на дводневното забавување од забавувачите па дури тоа стасало и до Богатиот Политички Комитет;како и да е,извештаите на FEC испратени од Богатиот Политички Комитет покажуваат само еден придонес и други придонеси каде се испратени до некои други личности,правејќи потешко да се знае кој намерава и придонесува. Семејството Илич,сопствениците на MLB Тигрите на Детроит и ,,Моторното Гратско Казино,, во Детроит, се исто така финансиски потпомагачи на постоечките Индиски Племиња вклучувајќи еден Шинекок Индиец, намеравајќи да изградат Индиско Казино во Хамптон, Долгиот Остров, и Њујорк. Проблематиката и кажувањата дека Шинекок бил пред тоа во Куќата на Комитетот на Ресурсите на позиција на Помбо само еден ден после забавувачите. На 11 октомври,2006 е известено дека Помбо,,кажувајќи дека тој никогаш не работел со лобулистот Џек Абрамоф во неговите 14 години во Конгресот,наплатувачките рекорди покажуваат уште две интеракции помеѓу двете од 1996. "[7].

Слободните патишта кои можат да ги доведат до нивната вистинска држава[уреди | уреди извор]

Таткото на Помбо,Ралф е еден од идинаесете деца.Оваа голема и богато семејство е родена и израсната во Трејси.Борбените членови од семејството на Помбо поединечно заложувале повеќе од 1.500 во неразвиени акри близу до слободните патишта.Ако еден од претпоставувачките слободни патишта е изграден,вредноста на правата на присвојност од релативите на Помбо и се заклучил близу до претпоставените слободни патишта ќе биде далеку повредно од постојаната вредност. Помбо вложил пред напор за да изгради слободни патишта, како мултистази низ најненавикнатиот Ранчот на Диабло за да ја унапреди и промени границата на Купувачката ареа од подобриот Трејси.

Регулирање на водениците[уреди | уреди извор]

Родниот град на Помбо,Трејси имал голема воденица на преминот Алтамонт.Во 2004, офицерот на Помбо му пратил писмо на Секретарот во Одделот за Внатрешни,Геил Нортон,итно суспензијата на природните водечки линии спротиставено од моќната индустрија на ветер.Родителите на Помбо,примиле стотици илјади долари од ројалното од турбините на моќната индустрија на ветар на нивниот 1.2km2 ранч.Помбо потсвесно бил заинтересиран за ранчот на родителите.

Исплата на семејството[уреди | уреди извор]

Помеѓу 2000 и 2004,Помбо ја искористил кампањата и фондовите на PAC за да му плати на својот брат Рандал 272,000 долари и на неговата жена (помеѓу 2003 и 2004) 85,000 долари.Во средината на кампањата во 2003-2004,Помбо им исплатил на членовите на своето семејство-217,000 долари-повеќе отколку на својот противник,Џери МцНирнеј,потрошени целосно на неговата кампања.Двете биле платени за задолжените заведени како стражари на книгите,забавувачи,консултирајќи се и со другите неспецифични сервиси.[8] После публицитетот за исплаќање на неговото семејство,Рандал нема повеќе од влогот на плаќање на Помбо (тоталното исплаќање помеѓу јануари 2005 и средината на 2006 каде помалку од 7.000 долари) жената на Помбо продолжила со исплаќањето на рати по 3.000 долари месечно.[9]

Стивен Динг[уреди | уреди извор]

Во јануари 2003, Помбо наречен како Стивен Динг,член во неговиот персонален штаб,за да биде шеф на штабот на Комитетот на Куќата на Ресурсите и да добива годишна плата од 150,000 долари.Динг преминал во Стоктон и патувал до Вашингтон во сезона на Конгресот.Канцеларијата на изборната единица на Помбо платила 87,000 долари (со федералниот фонд) за патувањето,оброците и другите трошоци,Динг неисправно повеќе од 2 до половина година,бил посветен на Комитетот на изборната единица помеѓу Калифорниа и Вашингтон. За времетраење на истиот период,Динг заработувал месечна плата од 100 долари работејќи во личната канцеларија на Помбо. Динг, работел од 80 до 90 часа неделно и за Комитетот на Ресурсите и во канцеларијата на изборната единица на Помбо.Во исто време,господин Динг исто така заложил 57,000 долари во надворешното политичко гласање.[10]

Податоци за времетраење на кампањата во 2004[уреди | уреди извор]

Во октомври 2004, Помбо ги искористил привилегиите од испораките дозволени од членовите на Конгресот за да пристигнат приближно 175.000 копии на двострани флаери тоа го преценило Комитетот на Куќата на Ресурсите и Администрацијата на Буш,за повторување на лимитот на Администрацијата на Клинтон, во зимската мобилизација на Националните Паркови.Летоците кои пратиле нивните зимски мобилизирачи во полукругот на државите Висконсин и Минесота. Помбо авторизирал експендетатура од 68,081 долари од фондовите на Комитетот на Куќата на Ресурсите за испраќање на летоци како официјални стопанственици. На членовите на куќата им било потребно да побараат приоритет за да им дозволат мислење од надгледувачите пред да ја испратат отворената пошта; никаков документ не бил испратен во Октомвриската пошта.[11]

Прошетката на RV во 2003 наполнета до федералната влада[уреди | уреди извор]

Во август 2003,Помбо и неговото семејство издале RV и ,,поминале две недели на одмор,стопирајќи им го патот по кој уживале од страна на нашите национални паркови.Прошетката од 8,000 км.,вклучувајќи го и стопирањето во Големиот Кањон,Жолтата карпа,Дрвото Јошуа, Кањонот Кралевите на Сенкуоиа и Планината Рушмор,во Бадландс и во другите паркови.Издавањето на куќата чинело 4.935 долари, кои биле доставени до федералната влада, но било одлучено да биде поскапа ефективата за алтернативата за летањето,издадената кола, и престојувањето во хотел. Кога во февруари 2006 прашал за патувањето-заборавените правила на владата-пронајдени само за личните излети,но им дозволувале и на образувачите на законот на официјалните патувања да ги донесат и членовите на семејството, Помбо рекол дека ќе погледне во летањето во парковите од комерцијалните летови, но цената да биде пристапна,и после тоа наместо да патува од RV,тој ќе ја покани своето семејство заедно со него.[12] Во Жолтата Карпа, Помбо имал долга средба со суперодредениот од паркот, кој е говорник карактеризиран како официјален.Посетата на Помбо на Националниот Парк во Бадландас поминала во кавга: секретарката на суперодредениот рекла дека тој нема да се појави,соговорникот на Помбо рекол дека Помбо бил известен дека тој бил таму и имал состанок со група на Нативни Американци,водичи на трибините. Извештаите од посетата на Помбо на Дрвото Јошуа се исто така контраиндицирани.,,Времињата на Лос Анџелес,, кажале дека Помбо, дека Помбо не се појавил на тој состанок.“Tracy Press”кажале дека Помбо се состанал со одреденикот од паркот. Официалистите од Секуиа и Кањонот на Кралевите, во националните паркови не ги вратиле повиците барајќи коментари.Грешка во наводот: На ознаката </ref> ѝ недостасува ознака за затворање <ref>.

Истрага на Чарлес Хурвитс[уреди | уреди извор]

На 8 јануари,2006, ”Времињата на Лос Анџелес” известиле дека Помбо и Репрезентативецот Џон Долитл, уживал со него-Водачот на Куќата Том Делај од Тексас,да се спротистави на истрагата на федералните регулирачи на банките во работата со Хјустонскиот милионер Чарлес Хурвитз.,,Времињата,,забележале дека,,Кога упорните FDIC, Долитл и Помбо - двајцата размислиле за заштитата на Делај - употребувајќи ја нивната моќ,како членови на Куќата на Комитетот за Ресурсите за да ги зголемат бодовите на рекордите на агенцијата за случајот, вклучувајќи ги и деталите од истрагата на FDIC завршена врз Хурвитз. Истрагата била ултимативно прекршена. ,,Times,, набљудувал,,Како и да е политичарите од Вашингтон што побрзо сакале да помогнат во важните делови и правилници,што е необично за членовите на Конгресот да преземат дирекни стапки на надворешната истрага од страна на една агенција,како FDIC. Артикалот содржел,,во случајот на Хурвитз, Долитл и Помбо кои биле на задоволувачка позиција и FDICистотака. "[13][14]

Корупцијата во министерството за внатрешни[уреди | уреди извор]

На 23 септември, 2006, централниот рекорд на плаќање дека Репрезентативецот на Источниот Залив, Џорџ Милер други Куќни Демократи прикажале дека Помбо одржал ,,хитен,,слушачки Конгрес за Интересите, вклучувајќи ја помалата исплата за маслото до Министерството за Внатрешни. Артикалот заведен како ,,Милер и неговата алијанса-вклучувајќи го и предизвикувачот на Помбо, консултантот за ветровата енергија Џери МцНирнеј - ги сакал компаниите за масло како Чеврон,за да ги отфрли контрастите, заведени со Клинтон во административната канцеларија за да го одбие вклучувањето на јазикот,терајќи ги фирмите да ги платат таксите кога цената на маслото ќе достигне над 36 долари од шише.Помбо имал провизија напишана до Куќата за полнење на легислативата,која поминала порано таа година. "[15]

Пробното масло дистрибуирано до Помбо[уреди | уреди извор]

Во Алјаска компанијата за масло под федералната истрага во сојуз со моќното движење му придонела на Помбо околу 18.000 долари. Блескавата истрага била од кандидатот од државата Вашингтон за Соединетите Држави. Сенатот за да му ги врати придонесите од Базата на Анцхораге, ден после откако FBI ги пребарале канцелариите во Алјаска,легализирани претходната недела.

Повторните избори во 2006[уреди | уреди извор]

Бившиот Републикански репрезентативец на идинаестата Калифорниска конгреска област,Пит МцКлоскиТомас А.Бенигно повторно го прателе Помбо во Политичкиот Одбор. Помбо се соочил со неговиот најголем важен предизвик,вклучувајќи го и МцКлоски со 61% од гласовите. МцКлоски го потврдил потписот од страна на „Сакрамент“ Би Меркурните вести на Сан Хосе,,и лигата на Конзервативните гласачи. Седум недели подоцна, МцКлоски го потврдил демократскиот противник на Помбо,Џери МцНирнеј,кој победил во Демократскиот Одбор достигнувајќи над Стив Филсон и Стив Томас. МцНирнеј пристигнал на повеќе од половината на Демократското гласање и се соочил со Помбо во повторните избори со Помбо во ноември 2006.[16] На 7 ноември, 2006, Помбо бил поразен од МцНирнеј. МцНирнеј добил 53,1% од гласањето повеќе од Помбоновите 46.9%.Издвоено од трендовите на Националната демократска партија и Корупцискиот изговор бранејќи го Помбо,Помбо бил исто така вброен во националните природни групи.Вашингтон,бранителите на Дивиот Свет,потрошиле повеќе од еден милион долари во трката и првото броење на гласовите во 2005 што покажувале дека Помбо бил вреднуван во повторното гласање. Клубот Сиера, која е најголема природна национална организација заснована во Сан Франциско,пратила 300 гласачи и организации да работат за МцНирнеј во решавачките недели од кампањата.Групацијата,се состанала со Лигата на Конзервативни Гласачи,кои исто така го напаѓале Помбо. Помбо и Хедер Вилсон биле двајцата Репрезентативци заштитени од Хуманиот Сојуз, кои потрошиле повеќе од 100.000 долари во изборната единица на Помбо и на организациите.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. NationalJournal.com
 2. Project Vote Smart
 3. Rebecca F. Johnson, "Pombo under attack from opponents of war policies: Report claims spending near $1 billion on Iraq, Inside Bay Area, August 31 2006
 4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2006-11-08. Посетено на 2008-02-21.
 5. „League of Conservation Voters Action Fund Releases "Pombo Mambo" Ad“. Архивирано од изворникот на 2006-11-01. Посетено на 2008-02-21.
 6. undraising by Pombo's campaign Архивирано 15 август 2006 г., OpenSecrets.org
 7. Shaw, Hank (11 October 2006). „Pombo, Abramoff linked by records: Papers say workers for both met many times from 1996 to 2001“. The Record. Посетено на 2006-10-12.
 8. Richard Simon, Chuck Neubauer and Rone Tempest, "Political Payrolls Include Families", Los Angeles Times, [[April 14]] 2005
 9. Payments to Annette Pombo Архивирано 30 септември 2007 г., 2005-2006 cycle, from campaign fund, per OpenSecrets.org
 10. Thomas Peele, "Lawmakers request audit of Pombo aide" Архивирано 5 март 2016 г., Contra Costa Times, 8 февруари 2006
 11. Juliet Eilperin, "Bush Policy Gets a Ride on the House: Taxpayers Pay for Election-Year Mailing", Washington Post, October 13 2004
 12. Zachary Coile,"Pombo family park tour cost taxpayers: $4,935 to rent RV - congressman says it was all business", San Francisco Chronicle, [[February 10]] 2006
 13. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име LAT-1-8-06.
 14. "The Abramoff Galaxy", Washington Post, December 28 2005
 15. Shaw, Hank (24 September 2006). „Oily mess ahead for Pombo“. Central Valley Record.
 16. [http://www.insidebayarea.com/trivalleyherald/ci_3909538 June 6 2006 primary election results]