Ричард Лок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричард М. Лок
13-ти Проректор на Универзитетот Браун
На должноста
Стапил
јули 2015 (2015-07)
Претходник Вики Колвин
Лични податоци
Роден(а) 22 април 1959(1959-04-22)(65 г.)
Бостон, MA
Сопружник Заиро Чејбуб (2014-сега)

Џесика Бартон (разведени)

Деца Џулујана (1990)

Нејт (1993)

Живеалиште Провиденс, Род Ајленд, САД.
Установа Универзитет Веслијан
Универзитет во Чикаго
МИТ
Професија Администратор
Награди 2018 Награда Дороти Ден за извонредно истражување на трудот,[1]
2016 Лауреат за медал на напредок,[2]
Алвин Џ. Сајтмен Чаир во претприемништво[3]
Класа на 1922 Чаир во Политочки науки и Менаџмент[3]
Портал Канцеларија на провокаторот на универзитетот Браун

Ричард Мајкл Лок (англиски: Richard Michael Locke, р. 22. април 1959 година во Бостон, Масачусетс, САД) е американски политиколог. Лок од јули 2015 година е проректор за академски прашања на Брауновиот универзитет.[4] Тој беше четвртата личност назначена на оваа позиција во период од шест години, откако неговиот претходник Вики Колвин поднесе оставка по помалку од една година на позицијата. Лок е експерт за работнички права[5] и корпоративна општествена одговорност.[6] Пред да стане проректор, тој ја беше директор „Хауард Р. Свеарер“ на Вотсоновиот институт за меѓународни и јавни работи при Брауновиот универзитет.[7] Претходно, Лок беше продекан на Слоановата школа за менаџмент при Масачусетскиот институт за технологија.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Publications | Richard M. Locke | Brown University“. www.brown.edu.
  2. societyforprogress.org. „The Medals“. Society for Progress. Посетено на 2018-04-04.
  3. 3,0 3,1 „Brown provost joins global leaders awarded for work on fairness and human rights“. News from Brown. 2018-03-09. Посетено на 2018-04-04.
  4. Knobloch, Baylor (2015-06-01). „Richard Locke named next provost“. Brown Daily Herald (англиски). Посетено на 2020-04-14.
  5. Walsh, Declan; Greenhouse, Steven (2012-09-19). „Inspectors Certified Pakistani Factory as Safe Before Disaster“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-04-14.
  6. Yardley, Jim (2012-12-06). „Horrific Fire Revealed a Gap in Safety for Global Brands“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-04-14.
  7. Wieder, Ben (2013-11-18). „Director Makes the Most of an 'Iffy Thing' at a Brown U. Institute“. The Chronicle of Higher Education (англиски). ISSN 0009-5982. Посетено на 2020-04-14.
  8. #<Author:0x00007f4970531f68>. „Course 17 head, Sloan dean to leave MIT“. The Tech (англиски). Посетено на 2020-04-14.