Ричард Бах

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ричард Давид Бах (роден на 23 јуни 1936 година)[1] е американски писател нашироко познат како автор на некои од најголемите продавачи во 70-тите години на минатиот век, вклучително и Jonонатан Ливингстон галеб (1970) и Илузии: Авантурите на неволно Месија (1977). Бах има напишано бројни фантастични дела, а исто така и нефантастични наслови поврзани со летот.

Повеќето книги на Бах се полуавтобиографски, користејќи вистински или измислени настани од неговиот живот за да ја илустрира неговата филозофија. Книгите на Бах ја поддржуваат неговата филозофија дека нашите очигледни физички граници и смртност се само изглед. Бах е познат по својата љубов кон авијацијата и по своите книги поврзани со летањето во метафорички контекст. Бах се занимава со летање како хоби од својата 17-та година. Кон крајот на август 2012 година, Бах беше тешко повреден кога приближувал кон слетувањето во Петок Харбор, Вашингтон, неговиот авион отсекол некои далноводи и се срушил во поле.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Бах е роден во Оук Парк, Илиноис. Неговиот татко бил американски менаџер на поглавја на Црвениот крст.[2] Бах присуствувал на Државниот колеџ во Лонг Бич во 1955 година.

Првиот авионски лет на Бах се случил на 14-годишна возраст, кога неговата мајка водела кампања за место во советот на Лонг Бич, Калифорнија. Нејзиниот менаџер на кампањата, Пол Маркус, спомена дека летал со авиони и го поканил Ричард на лет со неговиот Глоуб Свифт.[3]

Воздухопловна кариера[уреди | уреди извор]

Бах служел во резерватот на морнарицата на Соединетите држави, а потоа во 108- от криен авион на Националната гарда на Њу Џерси, 141-та ескадрила борбена војска, како борбен пилот на републичкиот авион „Г-ум “. Потоа работел на различни работни места, вклучително и како технички писател за Даглас Аиркефт и како уредник што придонесува за списанието Летечки. Тој служел во резерватот на УСАФ и бил распореден во Франција во 1960 година.

Во текот на летото 1970 година, Бах и неговиот пријател Крис Кејгл отпатувале за Ирска, каде учествувале во летечките низи за филмот на Роџер Корман, Вон Рихтофен и Браун. Тие летале со различни авиони од Првата светска војна на колекцијата Blue Max во сопственост на поранешниот пилот на RCAF, Лин Гарнисон. Бах и Гарисон првпат се сретнале кога Бах пишувл статии за Авијан, публикација за авијација на Гарисон.

Во текот на летото 1970 година, Дик Бах учествувал во продукцијата на Роџер Корман, Фон Рихтофен и Браун во Ирска

Повеќето книги на Бах вклучуваат лет на некој начин, од раните приказни за летачки авиони, до Странец до земјата, неговата прва книга, до неговите подоцнежни дела, во кои тој го користел летот како филозофска метафора.

Книжевна кариера[уреди | уреди извор]

Првата книга на Ричард Бах, автобиографскиот Странец на земјата (1963) го опишува распоредувањето во Франција на неговата единица на Националната гарда на воздухопловството и е примена поволно, на пример, од Едмунд Фулер во Волстрит журнал.

Во 1970 година, Џонатан Ливингстон галеб, приказна за галеб кој летал повеќе од љубов кон летањето, а не само за да фати храна, бил објавен од издавачите на „Макмилан“, откако ракописот бил одбиен од неколку други. Тоа било првпат издадено во Зголемените, списанието на Зголемените друштва на Америка. Книгата, која вклучува фотографии од галебите во лет од страна на фотографот Расел Мунсон, стана бестселер број еден. Содржи помалку од 10.000 зборови, книгата била продадена повеќе од еден милион примероци само во 1972 година. Изненадувачкиот успех на книгата бил широко пријавуван во медиумите во раните 1970-ти.[4]

Ричард Бах и Лин Гарнисон со Хелио Курир Г-АРМУ користени за Фон Рихтофен и Браун, 1970 година

Во 1973 година, Џонатан Ливингстон Галеб бил адаптиран во истоимен филм, во продукција на корпорацијата Парамаунт Пикчрс, со саундтрак на Нил Дајмонд. Во 1975 година, Бах бил движечката сила на Ништо од шанса, документарен филм заснован на неговата истоимена книга. Филмот се фокусирал на модерното бурање на плевни околу САД во 1970-тите. Бах регрутирал група свои пријатели кои биле пилоти за да ја пресоздадат ерата на бура.[5]

Вториот роман, Илузии: Авантурите на неволјиот Месија, објавен во 1977 година, раскажува за средба со денешна месија, кој решил да се откаже.

На 31 август 2012 година, Бах бil повреден во несреќа при слетување на авион на островот Сан Хуан во Вашингтон. Тој слетувал со Истон Гилберт Сеи Сири (N346PE) од 2008 година, кој го доби прекарот Паф на приватен аеродром, кога опремата за слетување отсече некои далноводи. Тој се урнал во полето на околу две милји од пристаништето, симнувајќи два столба и предизвикувајќи мал пожар во трева.[6]

Еден ден по несреќата, Бах бил пријавен дека е во сериозна, но стабилна состојба со повреда на главата и скршено рамо.[7] Бах бил хоспитализиран четири месеци. Тој пријавил дека неговото искуство близу смрт го инспирирало да го заврши четвртиот дел од Галебот Џоnонатан Ливингстон, кој првично бил објавен во три дела.[8]

Во декември 2012 година, Publishers Weekly објави дека Патувања со Паф биле испратени до неговиот издавач, ден пред неговата несреќа.[9] Патувања со Паф беше објавен на 19 март 2013 година.

Во 2014 година, Бах го објави своето продолжение на „ Илузии: Авантурите на еден несакан Месија“, што тој го нарече „ Илузии II: Авантурите на неволно студент“. Книгата ја вклучува приказната за реалниот живот на авионската несреќа на Бах, а авторот замислува дека го посетува „месијата“, Дон Шимода, кој му помага во неговото тешко медицинско закрепнување.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бах имал шест деца со неговата прва сопруга Бет Џеана Франкс. Исто така таа е пилот, таа е автор на Patterns: Tales of Flying and of Life, книга за нејзиниот живот како пилот и самохрана мајка.[10] Таа го напишала и уредувала најголемиот дел од пишувањето на авијацијата на Ричард. Тие се разведоа во 1970 година, а Бах помина со години без да ги види своите деца.

Синот на Ричард и Бет Џонатан, именуван по титуларниот лик во бестселерот на Бах, Jonонатан Ливингстон Галеб, е софтверски инженер и новинар. Тој ја напишал книгата „ Над облаците“ од 1993 година, за растењето без да го познава неговиот татко, а потоа подоцна го запознал како студент на колеџ. Ричард го дал своето одобрување, иако забележал дека во него има одредена лична историја што тој „попрво не би ја видел во печатење“.[11]

Нивните други деца се Роберт, комерцијален пилот на авиокомпанија; Кристел; Џејмс Маркус Бах, компјутерски експерт и писател; Ерика; и нивната најмлада ќерка Бетани, која загинала во несреќа на 15-годишна возраст во 1985 година.

Во 1981 година, Бах се оженил со глумицата Лесли Париш, која ја запознал за време на снимањето на филмот Џonонатан Ливингстон галеб. Таа значително се претставила во две негови последователни книги: Мостот прекусекогаш и една, кои првенствено се фокусираа на нивната врска и концептот на Бах за сродни души. Тие се развеле во 1997 година.[12]

Бах се ожени со својата трета сопруга, Сабрина Нелсон-Алексопулос, во април 1999 година.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Книгата љубопитни животи е всушност горенаведените пет книги со „ Ферет-хроники “ собрани во еден том, а единствената промена е промената на насловите на секоја од петте.
 • Летање: Трилогијата за авијација. Скрибнер 2003 година,ISBN 0-7432-4747-7, собрано издание што содржи
  • Странец до земјата
  • Биплан
  • Ништо по шанса
 • Прирачник за Месија: Потсетници за напредната душа. 2004 годинаISBN 1-57174-421-5ISBN 1-57174-421-5.
 • Хипнотизирање на Марија. Издавачка компанија Хамптон Роудс 2009 година,ISBN 1-57174-623-4.
 • Заблагодарете им се на вашите злобни родители: Благослови од тешкото детство. Виножито Риџ 2012,ISBN 978-193790-702-0.
 • Патувања со Паф: Нежна игра на живот и смрт. NiceTiger 2013 година.ISBN 978-193777-703-6ISBN 978-193777-703-6.
 • Илузии II: Авантурите на неволно студент. Дијамантска инспирација ( единствена е-книга Киндл ) 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. "Richard Bach (Biographical sketch)." butler-bowdon.com. Retrieved: December 11, 2015.
 2. Science Fiction and Fantasy Literature, vol. 2, R. Reginald, 1979, pg 803
 3. Scott, Phil. "My First Time." Air & Space/Smithsonian, Vol. 17, No. 2, June/July 2002, p. 47.
 4. Walters, Raymond, Jr. "Book Review: 'Jonathan Livingston Seagull'." The New York Times, July 23, 1972, p. 43.
 5. Pendo 1985, p. 58.
 6. "Author Richard Bach injured in Washington plane crash". Fox News, September 1, 2012. Retrieved: December 11, 2015.
 7. Valdes, Manuel. "'Jonathan Livingston Seagull' author crashes plane". MSNBC (Associated Press), September 1, 2012. Retrieved: December 11, 2015.
 8. Sullivan, Jennifer. "Author Richard Bach, recovering from plane crash, returns to inspirational tale". Seattle Times, January 17, 2013. Retrieved: December 11, 2015.
 9. Werris, Wendy. "Despite crash, new Bach book set for March". Publishers Weekly, December 14, 2012. Retrieved: December 11, 2015.
 10. Bach Fineman, Betty. Patterns: Tales of Flying and of Life Editorial and Aviation Service, 2007. ISBN 978-0979629808.
 11. Bach, Jonathan. Above the Clouds: A Reunion of Father and Son. New York: William Morrow & Co., 1993. ISBN 978-0-6881-1760-3.
 12. Varughese, Suma, "A Long Way Ahead to Fly.", Richard Bach interview, Life Positive, March 2006. Retrieved: March 13, 2017.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]