Рицгероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рицгероде
Градски дел во Мансфелд
Грб на Рицгероде
Рицгероде се наоѓа во Германија
Рицгероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Мансфелд
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 320 м
Население 87  (31 декември 2006)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034775
Координати 51°36′29″ СГШ 11°17′46″ ИГД / 

Рицгероде е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 6 март 2009, е дел од градот Мансфелд.