Ритероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ритероде
Градски дел во Хетштет
Ритероде is located in Германија
Ритероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Хетштет
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 228 м
Население 320  (31 декември 2009)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 034781
Координати 51°38′N 11°27′E / 51.633° N; 11.450° E / 51.633; 11.450Координати: 51°38′N 11°27′E / 51.633° N; 11.450° E / 51.633; 11.450

Ритероде — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2009, е дел од градот Хетштет.