Ристо Миновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ристо Миновски
Роден 22 август 1941
Езерец, Костурско, Егејска Македонија
Националност Македонец
Занимање инженер

Ристо Миновски (роден на 22 август 1941 година во Езерец, Костурско) — македонски електро инженер, доктор на технички науки, редовен професор и Раководител на Лабораторијата за ВН и Институтот за преносни електроенергетски системи, продекан, два мандата декан на ЕТФ во Скопје. Претседател на МАКО СИГРЕ. За делото „Бранови процеси во разводни постројки“ ја добил наградата „11 Октомври“ за наука (1982). Тој е заслужен за развојот на Лабораторијата за ВН[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Миновски“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 956. Text "series " ignored (help)