Рипли, Суреј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Рипли
Рипли се наоѓа во Обединето Кралство
Рипли

Рипли во рамките на Обединетото Кралство
Население 2,041 [1]
Мреж. реф. TQ055565
Округ Гилдфорд
Ширска грофовија Суреи
Регион
Земја Англија
Суверена држава Обединето Кралство
Пошт. град Вокинг
Поштенска област GU23
Повикувачки број 01483
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Список на места: ОК • Англија •


Рипли е село во Суреј, кое „израснало“ на главниот пат „А3“ кој води од Лондон, Портсмунт. Патот беше преименуван како Б2215 кога бил изграден бајпас. Селото е сместено биску до патот за мотори М25 и 10.5км (6 милји) југоисточно од Вокинг, 11км (7 милји) североисточно од Гилдфорд и од прилика 38км (23,5 милји) југозападно од централен лондон. Во соседните подрачја се вклучени: Сенд, Сенд Марш и Окхам. Во селото има учителски бар (Во Европа од 17 бек датира овој израз како престојно место за транспортерите од странство кои поминувале), The Talbot Holtel кој датира од 1453 година.[2] Тука има и специјалист за чевли, Клифорд Џејмс, кој бил награден со ѕвездата Мишелин и 3 АА розети. Селската цеква св. Марија Магдалена е изградена во Нормански стил.[3] Рипли е споменуван во новелите на Х.Г.Велс „Војната на световите“ и „Тркалата на можноста“ Крикетот е популарен спорт во селото веќе 200 години. Во 1870ите, велосипедизмот исто така стана популарен спорт во јужниот дел на Англија и Рипли беше погодно растојание од Лондон за велосипедистите да застанат и да се одморат во Anchor Inn. Сестрите Ани и Хариет Дибли толку многу ги охрабруваа велосипедистите, па во некои години од наредната декада, книгата на посетители собирала над 7000 имиња. Во Рипли има две школи – Ripley C of E Основно Училиште и Ripley Court Preparatory School, приватно школо. Исто така, Рипли е родно место на најголемиот рок/блуз, блуз-рок гитарист Ерик Клептон, и место каде што почива неговиот син, Конор, кој загинал по падот од апартманот на неговата мајка во Њујорк.[3]

Главната улица во Рипли

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. census
  2. Talbot Inn
  3. 3,0 3,1 St Mary Magdalen

Публицирани извори[уреди | уреди извор]

McCann, Clare (editor) (2009) 'Memories of War' (Send and Ripley History Society, ISBN 978-0-956-2929-0-2)

Надворешни линкови[уреди | уреди извор]