Рин (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рин
Хафел (темносино) и Рин (синозелено)
Место Германија, Бранденбург
Должина 129 км
Квелгебит Западно од Рајнсберг
Утока Хафел
52°26′39″N 12°07′54″E / 52.4442° СГШ; 12.1317° ИГД / 52.4442; 12.1317
Слив Елба
Одлив Хафел → Елба → Северно Море
Слив 1.780 км²
Истек
со Алт Рупин, Шлојзе мерило[1]
Рекордно низок:     0 л/с (во 06.08.1981)
Просечен низок:    545 л/с
Просечен среден:   2,79 м³/с
Просечен висок: 6,70 м³/с
Рекордно висок:   10,8 м³/с (во 17.04.1981)

Рин (германски: Rhin) — река, долга 125 километри, која тече низ сојузната покраина Бранденбург, Германија, десна притока на реката Хафел. Тече низ градот Нојрупин и неколку езера. Неколку километри низводно од Ринов се влева во Хафел, околу 20 километри спротиводно од каде Хафел се влева во Елба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. parameter error