Рин (Елба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рин
Rhin -Glueckstadt.jpg
Рин во Гликштат
Место Шлезвиг-Холштајн, Германија
Извор спојување на Кремпер Рин и Херцхорнер Рин
53°47′10″ N; 9°25′59″ E / 53.786198° СГШ; 9.433145° ИГД / 53.786198; 9.433145Координати: 53°47′10″ N; 9°25′59″ E / 53.786198° СГШ; 9.433145° ИГД / 53.786198; 9.433145
Утока во Елба близу Гликштат
53°47′05″ N; 9°24′53″ E / 53.784597° СГШ; 9.414691° ИГД / 53.784597; 9.414691
Слив Елба
Одлив Елба → Северно Море
Истек Просечен среден:   900 л/с
Пловност не

Рин (германски: Rhin) — десна притока на реката Елба, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Рин настанува во Гликштат од спојувањето на потоците Кремпер Рин и Херцхорнер Рин и во голем дел се одводнува во тамошните мочуришта. Тие се управуваат преку две брани[1] со што водата на крајот завршува во Елба.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Detailliert hierzu Robert Stadelmann: Den Fluten Grenzen setzen, Bd. II, Husum 2010, S. 356 und 362-366. ISBN 9783898765336