Рина Френкел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рина Френкел е израелски политичар. Таа била член на Кнесет од 2013 до 2015 година. Се родила на 17 септември 1956 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Се родила во Смоленск во Советскиот Сојуз (денес во Русија ), но Френкел се преселила во Израел во 1990 година. Таа е жител на Нахарија и работи како помошник директор на организација за обука и вработување во Маалот-Таршиха.[1]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. All the kingmaker’s men, and women Times of Israel, 23 January 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Rina Frenkel on the Knesset website