Рим Мастерс 2010 – мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2010 Рим Мастерс
Шампион :   Шпанија Рафаел Надал
Вице-шампион :   Шпанија Давид Ферер
Резултат :   7–5, 6–2
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010 Рим Мастерс.

Рафаел Надал успешно ја одбрани титулата против Давид Ферер 7–5, 6–2.

Носители[уреди | уреди извор]

Најдобрите 8 носители добија директрен пласман во втората рунда.

 1. Швајцарија Роџер Федерер (Втора Рунда)
 2. Србија Новак Џоковиќ (Четвртфинале)
 3. Шпанија Рафаел Надал (Шампион)
 4. Обединето Кралство Енди Мареј (Трета Рунда)
 5. Шведска Робин Содерлинг (Трета Рунда)
 6. Шпанија Фернандо Вердаско (Полуфинале)
 7. Франција Жо-Вилфред Цонга (Четвртфинале)
 8. Хрватска Марин Чилич (Втора Рунда)

 1. Русија Микаил Јужни (Прва Рунда)
 2. Чешка Томаш Бедрух (Втора Рунда)
 3. Хрватска Иван Љубичич (Трета Рунда, се откажа преголем напор)
 4. Шпанија Хуан Карлос Фереро (Прва Рунда)
 5. Шпанија Давид Ферер
 6. САД Џон Иснер (Втора Рунда)
 7. САД Сем Кјури (Прва Рунда)
 8. Аргентина Хуан Монако (Втора Рунда)

Жрепка[уреди | уреди извор]

Легенда[уреди | уреди извор]


Финале[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                                   
     Латвија Ернестс Гулбис 7 6        
   Шпанија Фелисиано Лопез 66 1        
     Латвија Ернестс Гулбис 4 6 4      
  3  Шпанија Рафаел Надал 6 3 6      
3  Шпанија Рафаел Надал 6 6      
     Швајцарија Станислас Вавринка 4 1        
    3  Шпанија Рафаел Надал 7 6      
  13  Шпанија Давид Ферер 5 2      
  7  Франција Жо-Вилфред Цонга 4 1        
13  Шпанија Давид Ферер 6 6        
13  Шпанија Давид Ферер 7 6      
  6  Шпанија Фернандо Вердаско 5 3        
6  Шпанија Фернандо Вердаско 7 3 6    
  2  Србија Новак Џоковиќ 64 6 4      


Горна половина[уреди | уреди извор]

Секција 1[уреди | уреди извор]

Прва Рудна   Втора Рунда   Трета Рунда   Четвртфинале
 
    1  Швајцарија Р Федерер 6 1 5  
   Кипар М Багдатис 2 2          Латвија Е Гулбис 2 6 7  
   Латвија Е Гулбис 6 6            Латвија Е Гулбис 6 3 7  
WC  Италија Ф Воландери 6 6         WC  Италија Ф Воландери 2 6 64  
Q  Австралија П Лучак 4 3       WC  {Италија Ф Воландери 6 6  
   Франција Ж Бенату 7 3 7        Франција Ж Бенату 2 0    
15  САД С Кјури 66 6 62          Латвија Е Гулбис 7 6  
11  Хрватска И Љубичич 7 61 6          Шпанија Ф Лопез 66 1  
   Франција П-А Метју 5 7 0     11  Хрватска И Љубичич 7 7    
   Шпанија Н Алмагро 63 6 6        Шпанија Н Алмагро 5 63    
   Полска Л Кубот 7 2 3       11  Хрватска И Љубичич 0 r  
   Германија Б Бекер 4 3            Шпанија Ф Лопез 0      
   Шпанија Ф Лопез 6 6          Шпанија Ф Лопез 2 7 6
    8  Хрватска М Чилич 6 62 4  
 


Секција 2[уреди | уреди извор]

Прва Рудна   Втора Рунда   Трета Рунда   Четвртфинале
 
    3  Шпанија Р Надал 6 6    
   Уругвај П Кувас 7 1 4        Германија Ф Кохлшрајбер 1 3    
   Германија Ф Кохлшрајбер 61 6 6       3  Шпанија Р Надал 6 6    
   Романија В Ханеску 6 65 6          Романија В Ханеску 3 2    
   Германија М Берер 2 7 3        Романија В Ханеску 7 6  
   Русија И Андреев 64 5       16  Аргентина Х Монако 64 4    
16  Аргентина Х Монако 7 7         3  Шпанија Р Надал 6 6  
10  Чешка Т Бедрух 6 6            Швајцарија С Вавринка 4 1  
Q  Шпанија М Грањолерс 3 3       10  Чешка Т Бедрух 6 3 66  
   Австрија Ј Мелцер 1 2          Швајцарија С Вавринка 2 6 7  
   Швајцарија С Вавринка 6 6            Швајцарија С Вавринка 6 6  
WC  Италија П Лоренци 2 6 6       5  Шведска Р Содерлинг 3 2    
   Шпанија А Монтањес 6 4 3     WC  Италија П Лоренци 1 5  
    5  Шведска Р Содерлинг 6 7    
 


Долна половина[уреди | уреди извор]

Секција 3[уреди | уреди извор]

Прва Рудна   Втора Рунда   Трета Рунда   Четвртфинале
 
    7  Франција Ж-В Цонга 6 6    
   Србија В Троицки 3 6 1        Србија В Троицки 2 3    
SE  Холандија Т де Бакер 6 1 0r       7  Франција Ж-В Цонга 6 6    
Q  Франција М Љодра 6 3 6       Q  Колумбија С Гиралдо 3 4    
   Германија А Бек 2 6 4     Q  Франција М Љодра 3 2  
Q  Колумбија С Гиралдо 6 6       Q  Колумбија С Гиралдо 6 6    
12  Шпанија ХК Фереро 0 3         7  Франција Ж-В Цонга 4 1  
13  Шпанија Д Ферер 6 6         13  Шпанија Д Ферер 6 6  
   Казахстан Е Корољов 4 1       13  Шпанија Д Ферер 7 6    
Q  Чешка Ј Хаек 2 2       WC  Италија П Стараче 5 2    
WC  Италија П Стараче 6 6         13  Шпанија Д Ферер 6 6  
   Италија А Сепи 6 6         4  Обединето Кралство Е Мареј 3 4    
   Италија Ф Фоњини 0 3          Италија А Сепи 2 4  
    4  Обединето Кралство Е Мареј 6 6    
 


Секција 4[уреди | уреди извор]

Прва Рудна   Втора Рунда   Трета Рунда   Четвртфинале
 
    6  Шпанија Ф Вердаско 7 6    
WC  Италија С Болели 6 6       WC  Италија С Болели 611 3    
LL  Германија С Греул 4 1         6  Шпанија Ф Вердаско 6 7    
   Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 6            Шпанија Г Гарсија-Лопез 4 62    
Q  Аргентина ХИ Чела 2 2          Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 6  
   Австралија Л Хјуит 6 4 6        Австралија Л Хјуит 2 3    
9  Русија М Јужни 4 6 3       6  Шпанија Ф Вердаско 7 3 6
14  САД Џ Иснер 4 7 7       2  Србија Н Џоковиќ 64 6 4
   Аргентина Х Зебаљос 6 65 5     14  САД Џ Иснер 67 5    
   Бразил Т Белучи 6 3 6        Бразил Т Белучи 7 7    
Q  Аргентина Л Маер 4 6 1          Бразил Т Белучи 4 4  
   Србија Ј Типсаревиќ 4 4         2  Србија Н Џоковиќ 6 6    
   Франција Џ Чарди 6 6          Франција Џ Чарди 1 1  
    2  Србија Н Џоковиќ 6 6    
 


Наводи[уреди | уреди извор]