Прејди на содржината

Римска Република (18 век)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Римска Република
Repubblica Romana

 

 

1798–1799


Знаме

Местоположба на {{{common_name}}}
Римската Република во 1798 година
Главен град Рим
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Република
Историја
 -  Основана 18 февруари 1799
 -  Замрела 30 септември 1798

Римска Република (италијански: Repubblica Romana) — сестринска република на Првата Француска Република. Била прогласена на 18 февруари 1798 година, откако Луј-Александре Бертие, генерал на Наполеон, го окупирал градот Рим на 10 февруари. Била водена од Директориум од пет мажи и се состоела од територија освоена од Папската Држава. Папата Пиј VI е прогонет во Франција и умира таму во август 1799 година. Римската Република била краткотрајна, бидејќи неаполските трупи ја обновиле Папската Држава во октомври 1799 година.