Прејди на содржината

Римокатоличка архиепископија на Крф, Закинтос и Кефалонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Архиепископија Крф, Закинтос и Кефалонија

Archidioecesis Corcyrensis, Zacynthiensis, et Cephaloniensis

Αρχιεπισκοπή Κερκύρας, Ζακύνθου, και Κεφαλληνίας
Грб на епископот Ѓорѓи Алтувас
Место
ЗемјаГрција
Податоци
Површина12,000 км2
Население
- Вкупно
- католици (вкл. нечленови)
(2006)
120,000
3,800 (0.32 %)
Информации
ИсповедРимокатоличка црква
Суи јурис-цркваЛатинска црква
ОбредРимски обред
КатедралаСоборна црква „Св. Јаков и Св. Христифор“
Тековно водство
ПапаФранциск
ЕпископЃорѓи Алтувас
Мрежно место
catholic-church-corfu.org

Архиепископијата на Крф, Закинтос и Кефалонија (латински: Archdioecesis Corcyrensis, Zacynthiensis et Cephaloniensis) ― латинска црковна територија или архиепископија на Католичката црква која ги опфаќа јонските острови Крф, Закинтос и Кефалонија во западна Грција.[1][2]

Историја

[уреди | уреди извор]
 • 1310: Основана како Крфска епархија
 • 3 јуни 1919 година: Унапредена во Митрополија на Крф – Закинтос – Кефалонија
Архиепископи на Крф, Закинтос и Кефалонија
 • Архиепископ Ѓорѓи (Јоргос) Алтувас (од 14 септември 2020)
 • Архиепископ Јован (Јанис) Спитерис, Р.Б.М. Кап. (22 март 2003 - 14 септември 2020)
 • Архиепископ Антониј (Антониос) Варталитис, АА (30 март 1962 – 22 март 2003)
 • Архиепископ Антониј (Антонио) Григориј (Грегорио) Вучино, АА (29 мај 1947 – 6 јули 1952)
 • Брат Јован (Џовани) Дала Векија (апостолски администратор 1941–1944)
 • Архиепископ Леонард Бриндизи (3 јули 1919 – 9 септември 1940)
Крфски епископи
 • Архиепископ Доминик (Доменико) Дарманин (1912.03.04 – 1919.02.17)
 • Архиепископ Теодор (Теодоро) Антонио Полито (? – 23.09.1911)
 • Архиепископ Антониј (Антонио) Деленда (1898.03.24 – 1900.08.20)
 • Епископ Евангелиста Бони, Р.Б.М. Кап.(1885.01.11 - ?)
 • Епископ Франциск Јосиф (Френсис Џозеф) Николсон, Р.О.К. (1852.05 - 1855.04.30)
 • Патријарх Даул Август Фосколо (1816.03.08 – 1830.03.15)
 • Патријарх Франциск (Франческо) Марија Фенци (1779.09.20 – 1816.09.23)
 • Кардинал Ангел (Анџело) Марија Квирини, Р.С.Б.Кас. (1723.11.22 - 1727.07.30)
 • Кардинал Маркантониј (Маркантонио) Барбариго (1678.06.06 – 1687.07.07)

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. "Archdiocese of Corfù, Zante e Cefalonia" Catholic-Hierarchy.org. David M. Cheney. Посетено на 26 јуни 2022.
 2. "Metropolitan Archdiocese of Corfu–Zakynthos–Kefalonia" GCatholic.org. Gabriel Chow. Посетено на 26 јуни 2022.