Римињи (Ардени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Римињи
Rumigny
општина
Замок во Римињи
Замок во Римињи
Грб на Римињи
Грб
ЗемјаФранција
РегионГолем Исток
ДепартманАрдени
ОкругШарлевил-Мезјер
КантонСињи-Лабеј
Општ. заедницаАрден Тјераш
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Давид Биридан
Површина117,38 км2 (671 ми2)
Население (Jan. 2017)2328
 • Густина0,19/км2 (0,49/ми2)
INSEE/Пошт. бр.08373 / 08290
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Римињи (француски: Rumigny) — општина во департманот Ардени во регионот Голем Исток, северна Франција.

Сместена е близу Розоа на Сер и на 12 км од границата со Белгија, на местото кајшто се вкрстуваат патиштата патиштата D877 и D977.

Ова е рурална општина[1]. Се вбројува меѓу многу ретко населените општини според сметањето на INSEE[2][3] и е вон досегот на градовите.[4][5]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението се занимава со земјоделство и сточарство.[6] Во минатото имало пивници, работилници за путер, воденици и пиларници за дрвена граѓа. Имало и каменломи за ѕидарски камен и варовник. Со преселбата село-град и отсуството на индустриски капацитети, подрачјето е постепено е раселено.[6] Значнително помали приходи од државниот просек.[7]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1962503—    
1968522+3.8%
1975472−9.6%
1982440−6.8%
1990378−14.1%
1999368−2.6%
2008377+2.4%

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zonage rural“. www.observatoire-des-territoires.gouv.fr. Посетено на 24 март 2021..
  2. „Commune urbaine-définition“. le site de l’Insee. Посетено на 24 март 2021.
  3. „Comprendre la grille de densité“. www.observatoire-des-territoires.gouv.fr. Посетено на 24 март 2021.
  4. „Base des aires d'attraction des villes 2020“. insee.fr. 21 октомври 2020. Посетено на 24 март 2021.
  5. Marie-Pierre de Bellefon, Pascal Eusebio, Jocelyn Forest, Olivier Pégaz-Blanc et Raymond Warnod (Insee) (21 октомври 2020). „En France, neuf personnes sur dix vivent dans l'aire d'attraction d'une ville“. insee.fr. Посетено на 24 март 2021.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  6. 6,0 6,1 Vassal (1975). „Rumigny“. Société d'histoire des Ardennes: 220–227. Text "Revue Historique Ardennaise " ignored (help); Занемарен непознатиот параметар |fist= (help)
  7. „Ardennes : Rumigny“. Libération.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]