Прејди на содржината

Рилке патека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карпите на Дуино (Девин) и заливот Систијана, видени од патеката Рилке
Поглед на патеката Рилке
Патека Рилке, влез на набљудувачка станица
Рилке патека, внатре во набљудувачката станица

Патеката Рилке е туристичка патека, обезбедувачки живописен поглед на заливот Трст името го носи по поетот Рајнер Марија Рилке.

Ги поврзува селата Дуино и Систијана, двете во општина Дуино Аурисина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]