Прејди на содржината

Рикеза од Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричеза на нејзиниот надгробен споменик (кенотаф)

Ричеза од Данска (околу 1180 г.  до 8 мај 1220 година) била кралица на Шведска како сопруга на кралот Ерик X и мајка на кралот Ерик XI .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Ричеза била ќерка на Валдемар I од Данска и Софија од Минск . Таа го добила своето прво име, првично лотарингско - бургундско женско име, во чест на нејзината баба по мајка, покојната Ричеза од Полска . [1] Во в. 1210 година, новиот крал на Шведска Ерик X, кој го соборил својот претходник Сверкер II, сакал да изгради срдечни и мирни односи со Данска, која традиционално ја поддржувала Куќата на Сверкер, против династијата Ерик поддржана од Норвешка. Затоа Ричеза, сестрата на тогашниот владетел Валдемар II од Данска, стапила во брак со Ерик.

Кралицата[уреди | уреди извор]

Кога пристигнала на шведскиот брег, според една подоцнежна народна песна, таа го изразила своето изненадување што од неа се очекувало да се вози и да не патува со кочија, како што била навикната во нејзината родна земја, а шведските благороднички и дами -Чекањето ја поттикнало да ги приспособи обичаите на нејзината нова родна земја наместо да се обидува да воспостави сопствени „јутиански“ обичаи. [2]

Кралицата Ричеза раѓала исклучиво ќерки додека нејзиниот сопруг бил жив. Кралот Ерик починал во 1216 година. Кралицата Ричеза била бремена во тоа време, а потоа го родила својот единствен преживеан син, идниот Ерик XI од Шведска, по смртта на нејзиниот сопружник. Семејството на кралот Ерик X, сепак, било протерано во прогонство од Шведска, бидејќи наследникот на Домот на Сверкер, Јован I, бил избран за крал таму, за да го наследи сопругот на Ричеза. Токму во Данска умрела самата Ричеза, без да го види доаѓањето на нејзиниот син на престолот (во 1222 година), ниту браковите на нејзините ќерки. Таа била погребана во Рингстед . Иако ништо конкретно не се знае за нејзината личност, појавата на името Рикиса (Ричеза) меѓу нејзините потомци може да укаже дека таа била многу популарна. [3]

Деца[уреди | уреди извор]

  • Софија Ериксдотер (почина во 1241 година), се омажи за Хенри III од Росток
  • (наводно) Марта Ериксдотер се омажи за маршалот Нилс Сикстенсон (Спар)
  • Ингеборг Ериксдотер (починал во 1254 година), во брак со Биргер Јарл, регент на Шведска
  • (најверојатно) Маријана Ериксдотер, која се омажила за војводата од Померанија
  • Ерик XI од Шведска (1216-1250)

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Hans Gillingstam. "Rikissa", Svenskt biografiskt lexikon, https://sok.riksarkivet.se/SBL/Presentation.aspx?id=6755
  2. A.M. Strinnholm, Svenska folkets historia, Vol. IV. Stockholm: Hörbergska, 1852, pp. 241-2.
  3. Hans Gillingstam. "Rikissa", Svenskt biografiskt lexikon, https://sok.riksarkivet.se/SBL/Presentation.aspx?id=6755

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Åke Ohlmarks: Alla Sveriges drottningar (Сите кралици на Шведска). Стокхолм: Геберс, 1973 година.
Рикеза од Данска
Роден(а): 1190/1191 Починал(а): 8 May 1220

Предлошка:S-roy

Незаземено Queen consort of Sweden
1210–1216
Незаземено