Ризото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ризото
Italian Risotto.png
Ризото со печурки
Дел од оброкотглавен оброк
Место на потеклоШпанија
РегионМедитеран
Температура на послужувањетопло и ладно
Главни состојкиориз

Ризото — вид јадење со ориз[1]. Тоа е јадење на медитеранската кујна по потекло од Шпанија. Исто така се користи во кинеската традиционална кујна, српската, македонската и др.

Состојки[уреди | уреди извор]

Главна состојка на ризотото е ориз исто така е потребно: кромид, лук, зачини (сол, црн пипер, оригано, соја сос), сезонски или замрзнат зеленчук (на пример: карфиол, грашок, морков, брокула, аспарагус). Во ризотото исто така, може да има и парчиња месо, морска храна, итн. Во ризотото може да се додадат и јајца, колку што е потребно.

Се додава зачинот шафран за да се добие посебен вкус и жолта боја.[2][3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. {{|}}
  2. Roberto Perron (29 January 2011). „La fabbrica del Duomo e l'invenzione del risotto“. Corriere della Sera (Italian). конс. 4 July 2017. 
  3. Artusi, Pellegrino (1891) (на Italian). La scienza in cucina e l'arte di mangiar bene.  Recipes 78-80. Still in print; there are many editions in many languages.
  • Barrett, Judith, and Wasserman, Norma (1987). Risotto. New York: Scribner. .