Ризал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ризал
Провинцискиот грб на Ризал
Провинцискиот грб на Ризал
Мапа на Филипините со факти за Ризал highlighted
Мапа на Филипините со факти за Ризал
Регион Калабарзон (Регион IV-A)
Главен град Пасиг Сити[1]
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 13
 - Барангај 187
 - Конгресионални дистрикти 4‡
Население 11-та
 - Вкупно (2000) 1.707.218
 - Густина 1.304/km² (2-ра)
Површина 10-та најмала
 - Вкупно 1.308.9 km²
Основана 11 јуни, 1901
Јазици Тагалог
Гувернер Касимиро Инарес III (2007-2010) (NPC)

Ризал е покраина на филипините која се наоѓа во Калабарзон Регионот на островот Лузон, само на 20 km источно од Манила. Покраината го добила името според националниот хериј Хозе Ризал. Главен град е Пасиг Сити,[1] иако е сместен во Метро Манила.

Ризал се граничи со Метро Мнила на запад, Булакан на север, Кезон на исток и Лагуна на југ.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Тагалог јазикот е најмногу зборуван и користен во покраината.

Најголемиот дел од населението се Римо-католици и скоро сите градови и поголеми села имаат стари препознатливи шпански цркви.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Поради блискоста со економските гиганти како Метро Манила, Ризал има големи потенцијали за развој иако сѐ уште голем удел има фармерството и рибарството.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Ризал е поделен на 13 општини и 1 град.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Зградата на Капитолот во Пасиг Сити
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли