Прејди на содржината

Ридер (Германија)

Координати: 51°44′N 11°10′E / 51.733° СГШ; 11.167° ИГД / 51.733; 11.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ридер (Германија)
Место во Баленштет
Поглед кон Ридер
Поглед кон Ридер
Поглед кон Ридер
Грб на Ридер (Германија)
Ридер (Германија) во рамките на Германија
Ридер (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Баленштет
Основни податоци
Површина 21,41 км2
Надм. височина 231 м
Население 1.788  (31 декември 2012)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 039485
Портал www.rieder-harz.de
Координати 51°44′N 11°10′E / 51.733° СГШ; 11.167° ИГД / 51.733; 11.167

Ридер (германски: Rieder) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 декември 2013 е дел од градот Баленштет. Помеѓу 1 јануари 2011 и 19 февруари 2013 била дел од градот Кведлинбург.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]