Ривила де Барајас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ривила де Барахас
Влезот на Ривила де Барајас со црквата во позадина
Влезот на Ривила де Барајас со црквата во позадина

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаРивила де Барахас
Површина
 • Вкупна24 км2 (9 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно65[1]
 • Густина3,5/км2 (90/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ривила де Барахас — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт