Ривердејл (серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шаблон:Телевизијска емисија Ривердејл ( англиски: Riverdale ) е американска телевизиска серија базирана на ликови од Aрчи Комикс, која се емитува на ЦВ- каналот. Првично, серијата требало да биде филм кој ќе бил направен од страна на Ворнер Брос , а подоцна идејата за филм била заменета со телевизиска серија за Фокс.[1] Но, во 2015 година серијата била преместена во ЦВ, каде била снимена првата епизода. [2] Серијата е снимена во Ванкувер, Британска Колумбија .

Улогата на серијата е базирана на ликови од Aрчи Комикс, каде Кенет Џејмс Фитџералд глуми како Арчи Ендрус, Лили Рајнхарт како Бети Купер, Камила Мендес како Вероника Лоџ , Кол Спрус како Џатхед Џонс и наратор на серијата.

Првата сезона со тринаесет епизоди премиерно се емитувала на 26 јануари 2017 година кога серијата доби позитивни критики и траеше до 11.05.2017 година. Потоа, на 7 март 2017 година, ЦВ- каналот ја најави втората сезона од серијата, [3] што се емитуваше од 11 октомври 2017 до 16 мај 2018 година. На 2 април 2018 година, ЦВ ја најави трета сезона од серијата, која премиерно се појави на 10 октомври, истата година, а на 10 октомври 2019 година, ЦВ ја најави четврта сезона од серијата. ЦВ исто така ја најави 5 сезона која ќе се емитува во октомври 2020 [4]

Премисата[уреди | уреди извор]

Серијата го следи животот на Арчи Ендрус во малиот град Ривердејл и ја истражува темнината зад навидум совршената слика. [5]

Улоги

Глумец Улога

Кенти Џејмс Фиџералд Арчи Ендрус

Лили Рајнхарт Бети Купер

Камила Мендес Вероника Лоџ

Кол Спрус Џатхед Џонс

Марисол Николас Хиремона Лоџ

Меделин Петш Шер Блосом

Ашли Мари Џоузи Микој

Медхен Амик Алис Купер

Лук Пери Фред Ендрус

Марк Консуелос Хајрам Лоџ

Кејси Кот Кевин Килер

Скит Улрич Еф-Пи Џонс

Чарлс Мелтон Реџи Ментли

Ванеса Морган Тони Топаз

Сезони[уреди | уреди извор]

Сезона Број на епизоди Покажувајќи во САД Покажување во Србија
1 13</br> (1-13)
26 јануари 2017 година - 11.05.2017 година</br> ( Си-Дабjuу )
27 јануари 2017 година - 12.05.2017 година</br> ( Нетфликс )
2 22</br> (13-35)
11 октомври 2017 година - 16.05.2018 година</br> ( Си-Дабjuу )
12 октомври 2017 година - 17.05.2018 година</br> ( Нетфликс )
3 22</br> (35-57)
10 октомври 2018 година - 15 v 2019 година .</br> ( Си-Дабjuу )
11 октомври 2018 година - 16 април 2019 година</br> ( Нетфликс )

Продукција[уреди | уреди извор]

Развој[уреди | уреди извор]

Ворнер Брос започнала да работи на играниот филм Aрчи 2013 . години откако писателот Роберто Агиер-Сакаса и режисерот Jејсон Мур ја поставија екипата на Арчи во филмска комедија во традиција на Hон Хјус . Дуото го водеше проектот во Борн Ворнер, каде што менаџерот препорача повисок концепт што вклучуваше патување низ времето или интердимензионални портали, предлагајќи му на Луис Ц.К да ја прикаже глумата на постариот Арчи. [6] Ден Ли и Рој Ли станале продуценти на проектот, кој на крајот се стопирал кога приоритетите се префрлиле во студиото кон поголемите филмови со капчиња и повторно биле воведени како телевизиска серија. Серијата Ривердејл првично беше во фаза на развој во Фокс која го спушти проектот во 2014 година . со непродадена прва епизода. [7] Фокс не продолжил со проектот. [8] Во 2015 година развојот го продолжи ЦВ, кој официјално ја најави првата епизода на 29 јануари 2016 година . [9]

Кастинг[уреди | уреди извор]

Кастингот за улогата на Арчи бил тежок процес, според изјавата на Роберт Агиер-Сакас: „Мислам дека буквално го видовме секој црвенокос млад човек во Лос Анџелес . Мора да се чувствуваше така “. [10] Продуцентскиот тим го пронајде Кенет џејмс Фитџералд само три дена пред да мора да и ги презентира екранските тестови на мрежата, што создаде тензија во последните неколку дена.

Во април 2017 година беше објавено дека Марк Консуелос потпишал договор за во втората сезона да го игра таткото на Вероника Лоџ, Хирам Лоџ. [11] [12] Следниот месец, било објавено дека Чарлс Мелтон презеде улогата на Реџи од Рос Батлер во сезоната 2 поради статусот на главната улога во серијалот 13 причини зошто . [13] Исто така, беше објавено дека Кејси Кот, кој го играше Кевин Келер, беше промовиран во главната улога. [14] Во јули 2017 година, била објавена дека ѕвездата на серијата Вистинска крв, Брит Морган, ја доби улогата на Пени Пебоди, кого го нарекува „Саудсајд серпенс“, во случај на каков било инцидент со законот. [15] Во август 2017 година било објавено дека на Греам Филипс му е доделена улогата на Ник Сент Клиер, поранешното момче на Вероника од Њујорк . [16] [17]

Во март 2018 година, Енди Кохен се појави во шеснаесеттата епизода од сезона два како улога во која глуми самиот себе. Во серијалот, тој и Хиремона се пријатели. [18] Во мај 2018 година, беше објавено дека Чарлс Мелтон и Ванеса Морган, во кои играат Реџи Ментли и Тони Топаз, и двајцата ќе бидат промовирани како главни улоги на серијата во сезоната три. [19] [20]

Референци[уреди | уреди извор]

 1. Andreeva, Nellie (23. 10. 2014). „Archie Comics Drama Series 'Riverdale' Set at Fox With Greg Berlanti Producing“. Deadline.com. конс. 25. 2. 2016. 
 2. de Moraes, Lisa (10. 7. 2015). „Archie Comics Drama 'Riverdale' Moved To CW With Greg Berlanti Producing – Comic Con“. Deadline.com. конс. 22. 8. 2017. 
 3. Andreeva, Nellie (7. 03. 2017). 'Riverdale' Renewed For Season 2 By the CW“. Deadline.com. конс. 7. 03. 2017. 
 4. Goldberg, Leslie (2. 4. 2018). 'Riverdale,' 'Flash,' 'Supernatural' Among 10 CW Renewals“. The Hollywood Reporter. конс. 2. 4. 2018. 
 5. Wagmeister, Elizabeth (29. 1. 2016). „CW Picks Up Four Pilots Including Greg Berlanti's Archie Comics Project 'Riverdale'. Variety. конс. 22. 8. 2017. 
 6. Whitbrook, James (9. 1. 2017). „For a Bizarre Moment, Riverdale Was Almost a Time-Travel Movie Starring Louis C.K.“. io9. конс. 21. 11. 2017. 
 7. Andreeva, Nellie (23. 10. 2014). „Archie Comics Drama Series 'Riverdale' Set at Fox With Greg Berlanti Producing“. Deadline Hollywood. конс. 25. 2. 2016. 
 8. de Moraes, Lisa (10. 7. 2015). „Archie Comics Drama 'Riverdale' Moved To CW With Greg Berlanti Producing – Comic Con“. Deadline Hollywood. конс. 22. 8. 2017. 
 9. Andreeva, Nellie (29. 1. 2016). 'Riverdale', 'Transylvania', 'No Tomorrow' & Mars Drama Get CW Pilot Orders“. Deadline Hollywood. конс. 22. 8. 2017. 
 10. Jung, E. Alex (15. 2. 2017). „How Riverdale Found Its (Hot) Archie Andrews“. Vulture. конс. 9. 7. 2017. 
 11. Petski, Denise. „Mark Consuelos Joins 'Riverdale' For Season 2; 'Suits' Casts Dulé Hill“, 25. 4. 2017.
 12. Roots, Kimberly. „Fox's Pitch Cancelled After One Season“, 1. 05. 2017.
 13. 'Riverdale' Casts Its New Reggie“, „Entertainment Weekly“, 13. 05. 2017.
 14. Nemetz, Dave. „Riverdale Promotes Casey Cott to Series Regular for Season 2“, 12. 05. 2017.
 15. Petski, Denise. „'Riverdale': Brit Morgan Set To Recur in Season 2 of the CW Drama“, 15. 7. 2017.
 16. 'Riverdale': Meet Veronica's Ex-Boyfriend“, „Entertainment Weekly“, 11. 8. 2017.
 17. Riverdale Casts The Good Wife Alum as Veronica's Ex“, „TV Guide“, 11. 8. 2017.
 18. Piester, Lauren (21. 03. 2018). „How Did Andy Cohen End Up on Riverdale?“. E! Online. конс. 22. 03. 2018. 
 19. Holbrook, Damian (3. 05. 2018). 'Riverdale' Ups Vanessa Morgan & Charles Melton to Series Regulars for Season 3“. NTVB Media, Inc. конс. 3. 05. 2018. 
 20. Haring, Bruce (7. 10. 2018). 'Riverdale' Adds Gina Gershon As Jughead’s Mom In Season Three – New York Comic Con“. конс. 20. 10. 2018.