Рибочистачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Две рибочистачки со различни големини

Рибочистачка или урокотори (јапонски: 鱗取 или うろことり; во превод „отстранувач на лушпа“) — прибор за готвење кој главно се користи во јапонската кујна за отстранување на лушпата од кожата на рибата пред готвење. Алтернативно, лушпата може да се отстрани со нож, но така е потешко и има повисок ризик од засекување на кожата на рибата (особено доколку истата е помала), а исто така постои и повисок ризик за повреда при сечење. Рибочистачката се користи на начин на кој неколкупати се повлекува низ кожата на рибата од опашката до главата сè додека не се отстрани лушпата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Краткая энциклопедия домашнего хозяйства / под ред. А. И. Ревина. — М.: Советская энциклопедия, 1960. — Т. 2. — С. 543. — 770 с.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]