Рибеира (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Уксиа де Рибеира
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Санта Уксиа де Рибеира
Амблем
Прекар(и): Рибеира
Положбата на Санта Уксиа де Рибеира во Галиција
Положбата на Санта Уксиа де Рибеира во Галиција
Парохии9
Управа
 • ГрадоначалникJ.L. Torres Colomer
Површина
 • Вкупна65,1 км2 (251 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно14.000 (city proper, INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+1)
Мреж. местоConcello de Ribeira

Рибеираопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 65.1 жит./км2, население од 14,000 жители (2004).