Рејчел Реј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рејчел Реј во 2007

Рејчел Доменика Реј (родена на 25-ти август 1968 ) во Глен Фолс ( Glen Falls ) Њујорк е телевизиска личност и автор. Таа ја води организациона разговор/начин на живеење програма Рејчел Реј и две серии “канал за храната”, 30 минутни јадења и вкусните патувања на Рејчел Реј. Рејчел исто така има нашпишано серија на книги за готвење базирано на концептот на 30 минутни јадења, и издаде списание во 2006, Секој ден со Рејчел Реј.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Родителите на мајка и на Реј се сицилијанци, а нејзините роднини од страна на татко и се кајунци од Луизијана. Таа е родена во Глен Фалс, Њујорк, а порасна во Лејк Џорџ, Њујорк заедно со својот брат Емануел ( Мани), и сестрата Марија. Нејзиното семејство поседуваше ресторан на Кејп Код, Масачусетс, наречен Карвери, а нејзината мајка управуваше со ресторани во северниот дел на Њујорк. На 24 септември 2005, Монталкино, Тоскана, Италија. Реј се омажи со Џон Кусимано, адвокат и вокалистот на рок групата Д Кринџ ( TheCringe). Поседува куќи во Лејк Луцерн, Њујорк и Гринвич Вилиџ на Менхетн.

Нејзината прва работа беше на тезгата за слатки во Мејсис, Њујорк каде што најпосле управуваше со одделот за свежа храна. Подоцна таа помогна во отварање на градскиот пазар на Њујорк. Вракајќи се назад во северниот дела на Њујорк, Реј управуваше со Пабот на Мистер Браун во Сагамор, познат хотел на Лејк Џорџ. Оддтаму таа стана купувач во Кован и Лобел (Cowan & Lobel ) гастрономски пазар во Албани. Нејзиното работење во продавницата зеде заслуга за концептот на 30 минутните јадења каде што запозна многу луѓе неподготвени за готвење. Почна да предава на курсот за готвење каде што им покажуваше на луѓето како да подготват јадења за 30 минути или помалку. Со успехот на нејзините 30 минутни јадења WRGB ( локална CBS тв филијала ) ја праша да се појавува неделно на нивните емисии преку радио. Тоа, заедно со јавното појавување на радио и објавувањето на нејзината прва книга, ја донесе до Today покажување на спотот и нејзиниот први договор со мрежата за храна во 2001. Подоцна настапува на Today шоу и таа заедно со Кејти Курис станаа многу добри пријателки. Исто така Реј е голем обожавател на Хауард Стрн Шоу.

Неодамна Рејчел Реј на телевизискиот спикер Синтија Мекфаден во Емисијата Најтлајн и говореше и ја брашене меѓу останатото нејзината одлука да позира провокатвно во списанието за момчиња ФХМ во 2005, кога таа имаше 35 години.

Кариера[уреди | уреди извор]

Готвење[уреди | уреди извор]

Рејчел не учи едноставни јадења за кои тврди дека можат да се подготват за 30 минути или помалку, и покрај критиките кои тврдат дека нејзиниот 30 минутен концепт не е доволен за подготовка и многу опишани јадења неможат да бидат готови за пола час.

Рејчел вели дека нејзиниот Сицилијански дедо, од страна на мајката, и нејзиното кајунско потекло и служат како јако влијание на нејзиното готвење. Таа користи состојќи како што е лукот и пилешкото за да го подигне вкусот и користи свежи тревки каде и да е можно. Таа верува дека мерењето го одзема креативниот процес во готвењето и наместо приближноста како пола грст, покрај тоа следејќи чекорите од другите познати автори за храна како што се Огст Ескофиер и Елизабет Дејвид.

За критичарите на нејзините скратени техники, таа одговара: “јас немам нисто формално, ја сум потполно неквалификувана се која било работа што ја имав”. Таа исто така признава дека таа не може да пече (затоа што мора да ги измериш состојките), таа не може да направи кафе, и исто така е позната по горење на лебот.

Епизодите од 30 минутни јадења прикажува жолт модел на 61Ц од 1960-тите, истакнат за нејзината топ-печка супер-изолирана рерна и уникатната термовел. Печката е забележана од гледачите до таа мерка што луѓето често ги продаваат како печката на Рејчел Реј. Ова донесе до зголемување на интересот во зачувување и враќање на тие печки инспирајќи две онлине форуми за дискусија и веб страница за обожаватели, како и многубројни препораки во медиумите.

На 12 ноември 2006, Реј и Марио Батали, го поразија тимот на Боби Флеј и Гјада де Лорентис во една епизода на емисијата Ајрон Шеф Америка, каде што боровниците беа тајната состојка. На 18 март 2007, Мрежата за Храна, дебитираа епизода на Рејчел Реј на нејзините специјални серии од Шефографија каде што таа тврдеше дека најлошиот дена во нејзиниот живот беше во Ајрон Шеф Америка, признавајќи дека била нервозна со недели пред да се појави во емисијата.

Телевизија[уреди | уреди извор]

Во доцната 2005, Реј потпиша договор со Опра Винфри и Кинг Ворлд Продакшн да води дневна говорна емисија. Премиерата на емисијата беше на 18 септември 2006. периодичните појавувања во шоуто на Опра Винфри беа како полнење на гориво за ланисрање на нејзината емисија како шоуто на Др. Фил кое беше како основа од неговите појавувања во шоута на Опра. Шоуто се прикажување во Њујорк. Во соработка со најавата на здружението таа изјави: "луѓето ме познаваат по храната, но јас имам многу повеќе кое сакам да го споделам".

Во дополнение на Опра, таа се појави во The View, The Today Show, The Tonight Show with Jay Leno, The Late Show with David Letterman, Late Night with Conan O'Brien, и Larry King Live. На 12 јануари 2008, новите телевизиски емисии на Реј, Рејчел Векејшн се појави за првпат на мрежата за храна. Емисијата е патопис од 5 делови снимена во разни Европски земји.

Списанија[уреди | уреди извор]

Во 2003, таа позираше за машкото списание ФХМ.

Д Ридерс Дигест Асосиешн го лансира истоименото списание, Секој ден со Рејчел Реј на 25 октомври 2005. Списанието истакна седум изданија во 2006 и се покачи на 10 во 2007.

Одобрување на производи[уреди | уреди извор]

Реј има одобрено производи за маркетите на Прајс Чопер и промовира дел за рецепти Најдобро во свежо на веб страницата на прептијатието.

Реј ги одобри и рестораните на Бургер Кинг и дозволи да се користи нејзиното име во колекцијата на готвењето и приборите за јадења. Нејзиниот нож по избор беше Вустхоф. Таа сега ја пушти во продажба нејзината сопствена линија на сантоку ножеви направени во Кина од Австралиската компанија за прибор за јадења Фуритехникс.

Во ноември 2006 Реј стана потпарол на Набиско крекери, Се појавува во рекламите и на кутиите за многу производи на Набиско. На многу кутии со нејзината слика имаа напишано рецепти од неа.

Во февруари 2007, Вест Поинт Хом, лансира чаршафи, ќебиња и прекривачи дизајнирани од Реј. Во рок од 6 месеци, Вест Поинт Хом ја прошири линијата на кревети и купки на Реј, вкучувајќи и Мопин, две во една крпи за садови/ракавици за рерни како што често се гледа Реј со кујнска крпа преку нејзиното рамо.

Во март 2007, Данкин Донатс претпријатието ја прогласи Рејчел како нивен познат индосант. Како дел на кампањата за промоција на Данкин Донатс, Реј го опиша кафето на Данкин Донатс како фантастично. Познатиот готвач и личноста на Травел Чанел Ентони Бордејн се обрати на припојувањето на Реј со Данкин Донатс како злобно и рече дека е како индонсирање на крекери за деца.

Во мај 2007, рецептите на Реј станаа достапни на АТ&Т мобилни телефони преку рецептите на Рејчел Реј.

Во јули 2008, беше претставена храната за миленици на Рејчел Реј. Храната за кучињата беше создадена од рецептите кои Реј ги правеше за нејзиниот пит бул наречен Исабо. Линија на производи за мачки исто така е планирано да биде лансиран на маркетот. Сите приходи од продажбата на овие производи одат во Рејчел Рескју, добротворна организација основана од Реј за животните кои се во ризик.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Рејчел Реј посетуваше средно училиште за општествени настани во Ентерпрајз, Алабама во 2007.

• 2004 рангирана како 92 на ФХМ 100 најсекси жени во 2004

• 2006, рангирана како 71 на ФХМ 100 најсекси жени во 2006

• 2006, 30 минутните јадења добија награда како Истакната емисија за снабдување

• 2006, наведена како една од 100 највлијателните луѓе во списанието “Тајм”. Таа беше номинирана од колегата на Мрежата за храна.

• 2006, спрема списанието “Форбс”, Реј заработила око 6 милиони долари јуни 2005-2006 од нејзините книги и телевизиски емисии ( без нејзините нови серии Рејчел Реј)

• 21 февруари 2007, изјави дека нејзината фигура од восок беше направена од неа и дека оваа фигура од восок ќе биде изложена во Музејот од восок “Мадам Тисо” во Њујорк.

• 2007, номинирана за “Дејтајм Еми Авордс”, водител на истакнато говорно шоу.

• април 2007 Реј лансира добротворна организација “Јам-О” со помошта на Бил Клинтон да се помогне децата да јадат поздраво.

• јуни 2008, Шоуто на Рејчел Реј ја доби Дејтајм Еми Авордс наградата за истакнато говорно шоу/забава.

Добротворни работи[уреди | уреди извор]

Организацијата Јам-О беше лансирана 2006 г. тоа е непрофитна организација која има за цел да им помогнат на децата и на семејствата да развијат здрава врска со храната. Организацијата пријде на целта од триредната позиција: Готви упатува на запознавање на фамилиите и на децата со кујната, Исхрана упатува во борба против детското гладување во Америка и Фонд упатува во собирањето на пари за програми врз основа на храната и стипендии.

За промовирање на децата во кујната и фамилијарното готвење, Јам-О организацијата развила интерактивна веб страница која има информации за основните вештини за готвење и организација за кујна. Веб страницата исто така нуди готварски совети, рецепти и повратни совети на корисниците.

Во борба против гладот во Америка, н Јам-О соработува со други организации кои ги имаат истите цели. Прво, тие соработуваат со организацијата Подели ја Нашата Цврстина.

За основање на образование за храната, Јам-О соработуваше со Национално здружение на Ресторани и Фондација за Образование и Сојузот за Поздрава Генерација.

Библиографија[уреди | уреди извор]

• 30 Минутни јадења (1996)

• Пријатни јадења (2001)

• Јадења од зеленчук ( 2001)

• 30 минутни јадења 2 ( 2003)

• Рејчел Реј: Токму на време ( 2007)

• Јам-О! Фамилијарна книга за готвење (2008)

• Големата Портокалова Книга на Рејчел Реј (2008)

Наводи[уреди | уреди извор]

ref>Keel, Beverly (10/9/2005). „Rachael Ray's Recipe for Success“. AmericanProfile.com. Посетено на 2007-01-15. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)</ref> ref>Hiltbrand, David (22 октомври 2006). „One fast foodie“. Charlotte Observer. Посетено на 2008-01-26.</ref> ref>Experts Media (19 октомври 2005). „Being Rachael Ray: How Cool Is That?“ ([мртва врска]Scholar search). Experts Media. Посетено на 2007-01-15.</ref> ref>Hill, Michael (27 јануари 2006). „Rachael Ray expands her reach“ ([мртва врска]Scholar search). Press of Atlantic City. Посетено на 2007-01-15. (registration required)</ref> ref>[1] (See various Audio Clips section on Monday 7/16).</ref>