Рејсвејк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рејсвејк
Municipality
Towpath (Jaagpad)
Знаме на Рејсвејк
Знаме
Грб на Рејсвејк
Грб
Нагласена позиција на Рeјсвeјк na општинската мапа на Јужна Холандија
Местоположжба во Јужна Холандија
Држава Холандија
Покраина Јужна Холандија
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалик Михел Безаујен (ВВД)
Површина[2]
 • Вкупна 14,49 km2 (559 sq mi)
 • Земјишна 14,05 km2 (542 sq mi)
 • Вода 0,44 km2 (17 sq mi)
Надм. вис.[3] 0 m (0 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 47.674
 • Густина 3.393/km2 (8,790/sq mi)
Демоним Rijswijker
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 2280–2289
Area code 070
Мреж. место rijswijk.nl
Црквата (Арабик Керк) на улица во Рејсвејк

Рејсвејк [ˈrɛisʋɛik] (Loudspeaker.svg слушајте) (порано позната како Рисвик на англиски јазик) е град и општина во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Населението во 2017 година изнесувло  51,742 жители, и има површина од 14.4914.49 km2 (5.59 ми), 0.440.44 km2 (0.17 ми) на која е вода.

Општината, исто така ги вклучува селата 'т Хантје и Сион.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester“ (на dutch). Gemeente Rijswijk. http://www.rijswijk.nl/bestuur-en-organisatie/college-van-bw/burgemeester. посет. 20 август 2013 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 2284DP“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 20 август 2013 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г.