Рејер Венеција Местре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рејер Венеција
ПрекарОрограната
ЛигаСерија А
Основан1872
СалаПаласпорт Џузепе Талиерчо
Сала Капацитет3,509
МестоВенеција, Италија
Бои на клубот              
ПретседателЛујџи Бруњаро
ТренерВалтер Де Рафаеле
Прваци3 Италијанско првенство
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Рејер Венеција Местре е италијански кошаркарски клуб од градот Венеција, провинцијата Венето.

Основан во 1872 година како гимнастички клуб Социета Спортива Костантино Рејер, започнува со спонзорирање кошарка во 1907 година, со формирање на клубот познат како Палаканестро Венеција. Клубот досега има освоено две скудета (шампионски титули на Италија) : во сезоните 1941-1942 и 1942-1943.

Рејер Венеција својте домашни натпревари ги игра во салата Паласпорт Џузепе Талиерчо која се наоѓа во месноста Каверњано и собира околу 3.500 гледачи. Боите на клубот се бордо црвена, златна и бела, а најчесто играат во бордо дресови и бордо шорцеви со златна боја од страните.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален ростер[уреди | уреди извор]

Рејер Венеција Местре состав
П 0 Грузија Маркиз Хајнс
КЦ 2 Хрватска Хрвоје Периќ
Б 3 САД Доминик Џонсон
Б/К 6 Грција Мајкл Брамос
Б 7 Италија Стефано Тонут
П 10 Италија Андреа Де Николао
Б 11 САД Мајкл Џенкинс
К 12 Литванија Гедиминас Орелик
КЦ 14 Италија Томас Рес
К 17 Чешка Томаш Кизлинк
Ц 19 Италија Пол Билига
К/Б 30 Италија Бруно Черела
Ц 50 САД Мичел Ват
Главен тренер: Италија Валтер Де Рафаеле
(К.) - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни натпреварувања[уреди | уреди извор]

1941-1942, 1942-1943, 2016-2017

Спонзори[уреди | уреди извор]

Период Спонзор
1966-1970 Noalex
1970-1973 Splügen
1973-1980 Canon
1980-1984 Carrera
1984-1987 Giomo
1987-1990 Hitachi
1991-1993 Scalini
1993-1994 Acqua Lora
1994-1995 San Benedetto
1998-2001 Panto
2005-2006 Acqua Pia Antica Marcia
2006- Umana

Надворешни врски[уреди | уреди извор]