Прејди на содржината

Рејвархепн

Координати: 66°27′N 15°57′W / 66.450° СГШ; 15.950° ЗГД / 66.450; -15.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рејвархепн
Raufarhöfn
Село
Пристаништето и црквата на Рејвархепн
Пристаништето и црквата на Рејвархепн
Рејвархепн is located in Исланд
Рејвархепн
Рејвархепн
Местоположба на Рејвархепн во Исланд
Координати: 66°27′N 15°57′W / 66.450° СГШ; 15.950° ЗГД / 66.450; -15.950
Земја Исланд
Изборна единица[1]Североисточна
Регион[2]Североисточен
ОкругСеверен Тинг
ОпштинаНордиртинг
Население (2011)
 • Вкупно194
Час. појасGMT (UTC+0)

Рејвархепн (исландски: Raufarhöfn) — село на североисточниот дел на полуостровот Мелракаслета во Исланд. Ова е најсеверното населено место во земјата.

Населението брои 194 жители (2011). Кон средината на XX век селото било од стопанско значење поради изобилството на харинга која се преработувала во местото.

Во селото има споменик наречен „Арктички хенџ“, поставен во однос на небото во склад со митолошкиот свет во едската песна „Велиспау“ („Претскажување на пророчицата“).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Политичка единица
  2. Претежно за статистички цели
  3. „Поларната светлина над Рејвархепн“. APOD. НАСА. 2012 април 30. Посетено на 30 април 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help) (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]