Речен диносаурус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Речен диносаурус
Coelophysis silhouette.svg
Подвид"Жив диносаурус"
Подрачје САД
Живеалиштедивина на Колорадо и Утах
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Речниот диносаурус

Речен диносаурус (англиски: River Dino) наводно е криптид кој вообичаено се забележува на подрачјето околу Колорадо и Утах. Најчесто се сретнува во зафрлени и изолирани краеви во близина на реките. Суштествата слични на ова се среќаваат низ САД (Тексас, Oклахома, Џорџија,...).

Други називи[уреди | уреди извор]

Овој криптид епо знат уште под имињата:

  • Речен гуштер (River Lizard),
  • Прериски ѓавол (Prairie Devil).

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Оваа суштество наликува на малио Тероподски диносаурус. Има долг врат и опашка, прекриен е со зелена крлуштава кожа со црни линии, има бело-жолт стомак, брзо се движи, висок е 0,91 метри,а долг е 1,52 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

Види уште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]