Реутерин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реутерин
3-hydroxypropanal.svg
Назнаки
ChemSpider 67601
Jmol-3D слики Слика
PubChem 75049
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Реутеринот е моќно антимикробно соединение кое го синтетизира бактеријата Lactobacillus reuteri, за време на метаболизмот на глицерол до 1,3-пропандиол катализиран од коензим B12-зависната диол дехидраза.

Реутеринот го инхибира растот на некои штетни Грам-негативни и Грам-позитивни бактерии, како и квасци, мувли и протозои.[1] L. reuteri може да секретира доволни количини на реутерин за инхибирање на растот на штетните цревни микроорганизми, без да ги уништи корисните цревни бактерии, овозможувајќи на L. reuteri да ги отстрани штетните бактерии и да ја задржи нормалната цревна флора интактна.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Talarico TL, Dobrogosz WJ (May 1989). „Chemical characterization of an antimicrobial substance produced by Lactobacillus reuteri. Antimicrob. Agents Chemother. 33 (5): 674–9. doi:10.1128/aac.33.5.674. PMC 172512. PMID 2751282.
  2. Casas IA, Dobrogosz WJ (December 1, 2000). „Validation of the Probiotic Concept: Lactobacillus reuteri Confers Broad-spectrum Protection against Disease in Humans and Animals“. Microbial Ecology in Health and Disease. 12 (4).[мртва врска]