Ресорпција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ресорпција е впивање, односно апсорпција на потребните хранливи материи кои настануваат како продукт од дигестијата во дигестивниот систем кај животните и се потребни за непречено функционирање на организмот.