Ресеста дебелоглавка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ресеста дебелоглавка
Возрасна единка
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Hesperiidae
Род: Carcharodus
Вид: C. flocciferus
Научен назив
Carcharodus flocciferus
(Zeller, 1847)
Синоними
  • Carcharodus alchymillae (Hemming, 1936)
  • Carcharodus gemina Lederer, 1852
  • Carcharodus imperator Hemming, 1934
  • Papilio altheae (Hübner, 1803) (non Papilio althaeae Esper, 1783)

Ресестата дебелоглавка (Carcharodus flocciferus) е пеперутка од семејството на Дебелоглавки. Пеперутката ја има и во Македонија.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Планинските видови се наоѓаат во Шпанија, Франција, Италија и Балканот. Исто така, пеперутката се наоѓа во Мала Азија, Близик Исток и Мароко.[1][2] Видот ги населува сончевите предели на покрај шумите и тревести површини.[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Пеперутката има распон на крилја од 32 до 35 мм. Основата боја на крилјата е сиво-кафеава, со темнокафеави обележја. Долната страна на крилјата е посветла. Антените имаат црни точки на вровот. Женките немаат влакна, но боите се исти со мажјаците. Јајцата се кафеави. Гасениците се сиви со црни глави. Куклата е синкаста.[3]

Биологија[уреди | уреди извор]

Возрасните единки летаат од мај до јуни или од јули до септември, во две генерации.[2] На повисоки надморски височини има една генерација, од јуни до авгист. Јајцата се полагаат единечно на листови од растенија. Ларвите се хранат со Stachys officinalis, Stachys recta, Stachys alpina), Marrubium vulgare, Marrubium peregrinum, Thymus roegneri и Ballota nigra. Ларвите хибернираат на растение за време на зимата.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carcharodus floccifera (Zeller 1847)“. Fauna Europaea. 29 August 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 30 January 2017.
  2. 2,0 2,1 2,2 Rowlings, Matt. Carcharodus flocciferus Tufted Marbled Skipper“. Eurobutterflies. Посетено на 30 January 2017.
  3. „Carcharodus floccifera (ZELLER, 1847) - Heilziest-Dickkopffalter“. Bestimmungshilfe für die in Europa nachgewiesenen Schmetterlingsarten (германски). Lepiforum.de. Посетено на 30 January 2017.
  4. Mazzei, Paolo; Morel, Daniel; Panfili, Raniero. „Carcharodus flocciferus (Zeller, 1847)“. Moths and Butterflies of Europe and North Africa. Посетено на 30 January 2017.
  5. „Carcharodus Hübner, [1819]“. Lepidoptera and some other life forms. Посетено на 30 January 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]