Ресенска керамичка колонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ресенскиот сарај, местото каде се наоѓа галеријата на Ресенската колонија

Ресенската керамичка колонија претставува меѓународна манифестација за вајарство која се одржува секоја година во Отешево и Ресен[1]. Колонијата е формирана во 1973 година, со цел да го сочува специфичното традиционално творештво на грнчарите од Ресен и да овозможи создавање современи остварувања во керамика. Во почетокот оваа манифестација била од југословенски карактер, за подоцна да прерасне во манифестација со меѓународен карактер. Во 2000 година колонијата станала и член на светското семејство на керамичари, куратори, музејски работници, ликовни критичари, високи школи, институти, факултетски центри, сите поврзани преку творештвото во керамика, во Меѓународната академија за керамика“. Ресенската керамичка колонија е една од 10те која е под закрила на УНЕСКО. Во ателјето кое се наоѓа во Отешево до 2010 година работеле 239 уметници од 28 држави од целиот свет и оставиле фонд од над 1.000 експонати. Галеријата на современа керамика е сместена во зградата „Сарај“ во Ресен и е формирана во 1991 година, каде на површина од 300 m² , се изложени повеќе од 400 дела од учесниците во Колонијата. Се смета за една од најбогатите збирки со автори, стилови од различни периоди, изразни средства и сл. на поширокиот простор на Европа. Оваа колонија се организира во рамките на манифестацијата Преспански јаболкобер, и се одржува во август.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Колонии“. Визит Пелагонија. Посетено на 2012-05-19.
  2. „Почнува ресенска керамичка колонија“. Дневник. 3 август 2009, 11:13. Посетено на 2012-05-19. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]