Прејди на содржината

Управа за заштита на културното наследство на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Управа за заштита на културното наследство
Лого на управата
Податоци за органот
Основан 2005
Надлежност Влада на РМ
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Надлежен министер Асаф Адеми
Мрежно место
uzkn.gov.mk/


Управа за заштита на културното наследство на Македонија (кратенка: УЗКН) — посебна управа при Министерството за култура, која се грижи за правната заштита, недвижното, движното и нематеријалното културно наследство.

Управата била создадена во 2005 година. Како нејзин прв директор бил избран Јован Ристов.

Моментална директорка на управата е Елеонора Петрова-Митевска.

Поврзано[уреди | уреди извор]