Република на пиратите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република на пиратите

1706–1718


Jolly Roger

Местоположба на Republic of Pirates
Главен град Насау
Јазици Англиски
Вероисповед Пуританизам
Уредување 'Код на однесување'
Историски период Златно доба на пиратството
 -  Established 1706
 -  Disestablished 1718
Површина
 -  1718 13878 км²
Денес во  Бахами

Република на пиратите е номенклатура за базата или тврдината раководена од пиратите во Насау на островот Њу Провиденс, на Бахамите, во текот на околу единаесет години од 1706 до 1718 г. Иако не е република во формална смисла, таа била регулирана со свој неформален 'Кодекс на однесување'. Активностите на пиратите предизвикале хаос со трговијата и превозот во Запдна Индија, додека гувернерот Вудес Роџерс стигна во Насау во 1718 г. и ја обнови Британската контрола.

Историја[уреди | уреди извор]

Ерата на пиратите на Бахамите започнала во 1696, кога пиратот Хенри Евери го донел неговиот брод Фенси во Насау харбор натоварен со плен опљачкан од трговски бродови на Индиската Империја. Евери го подмитил гувернерот Николас Трот со злато и сребро, и со самиот брод Фенси, сè уште полн со 50 тони слонова коска и 100 барели барут. Со ова, Насау е претворен во база каде што пиратите можеле да работат безбедно, иако некои гувернери се обидувале да се спротивстават на пиратите. Гувернерите биле главни според законот, сепак пиратите станале помоќни.

Ерата на вистинската пиратска контрола се случила кога француско-шпанска флота го нападнала Насау во 1703 и повторно во 1706 година. Островот го напуштиле голем број од жителите, а англиските власти си заминале. Тогаш Насау го презеле англиските пирати. Пиратите нападнале француски и шпански бродови, додека француските и шпанските сили го изгореле Насау неколкупати. Пиратите во Насау ја оформиле својата република и воспоставиле своја власт. До 1713 била завршена Шпанската војна, но многу од британските гусари или не чуле за тоа, или нејќеле да го прифатат тоа.