Република Сасари

Од Википедија — слободната енциклопедија

Слободната општина Сасари[1] или Република Сасари била држава во регионот Сасари на Сардинија во текот на 13 и 14 век, конфедерирана прво со Република Пиза како полуавтономна тема, а подоцна и со Република Џенова како номинално независен сојузник.[1] Тоа било првиот и единствен независен град-држава на Сардинија за време на раната ренесанса.

Историја[уреди | уреди извор]

Прогласување на слободната општина Сасари, Џузепе Скиути, 1880 година, Палацо дела провинција во Сасари.

Според Франческо Чезаре Касула, републиката била основана во 1272 година по смртта на Енцо од Сардинија.[1] Енцо бил оженет со Аделасија од Торес, последниот владетел или судија на судијата на Торес, чиј главен град и најнаселен град бил Сасари во неговите подоцнежни години. Со смртта на Аделасија без наследник во 1259 година, судијата бил поделен меѓу џеновските семејства Дорија и Маласпина и владејачкото семејство Арбореа. Меѓутоа, Сасари опстојувал како посебна политика,[2] номинално под власта на Енцо. Со смртта на Енцо во Болоња, Микеле Занче ја узурпирал власта и владеел во градот, а понекогаш се сметал за неофицијален судија на Торес.[3] Самиот Занче подоцна бил убиен по наредба на неговиот зет Бранка Дорија во 1275 година за време на банкет во Нурра.[4]

Во првата фаза од автономијата на Сасари, Сасари бил управуван од podestà на лојалност на Пизан, молена од општината да управувала со нив со „правда, објективност и непристрасност“. Сепак, по катастрофалната битка кај Мелорија во 1284 година и последователниот мир на Фучекио, договорен во 1293 година, Сасари официјално се отцепил како номинално независен град-држава, но во пракса под политичко влијание на Џенова, која назначила нова подеста поддржана од Лигурски официјални лица.

Во тоа време Сасари го направил својот законски кодекс познат како Статути на Сасари (италијански: Statuti Sassaresi), кој бил одржуван и ажуриран дури и за време на подоцнежното освојување на градот од страна на Судијата од Арбореја, долго по распуштањето на републиката.[5]

По доаѓањето на тогашниот новороденче Алфонсо IV од Арагон на чело на флота од 300 бродови на неговиот татко, Сасари понудил да се откажел од својата независност и да станел вазал на новоформираното Кралство Сардинија и Корзика, тогаш во сопственост на Круна на Арагон, преку амбасадорот Гуантино Катони; ова било прифатено, и Сасари официјално ја предал власта на 4 јули 1323 година.

Статути на Сасари[уреди | уреди извор]

Текст на Статутот на Сасари на латински.

Таканаречените Статути на Сасари биле официјалните акти кои ги регулирале организациските и институционалните принципи на градот Сасари и на пошироката општина.[5] Најраната преживеана копија датирала од 1316 година за време на џеновскиот podestà на Cavallino degli Onesti или degli Honestis и била напишана на латински, иако друга варијанта постоела и во логудорскиот дијалект на сардинскиот. Таа била поделена на три книги од 160, 38 и 50 поглавја соодветно. Првата книга ги опишувала домашните и економските работи како што се трговијата, давачките и градската стража, а втората за граѓанското право и управувањето со приватната сопственост. Третата книга го опишувала кривичното право и придружните казни за криминални дејствија и била забележана по својата невообичаена попустливост во споредба со сличните закони од нејзината ера.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

Цитати[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Sardinian Historical Dictionary. стр. 1615.
  2. Casula.
  3. Cioppi, p.34
  4. Satta Branca, p. 58
  5. 5,0 5,1 5,2 Sardinian Historical Dictionary. стр. 1619.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Casula, Francesco (1989). The History of Sardinia. Sardinia Tourist Board.
  • Casula, Francesco Cesare (2003). Dizionario Storico Sardo [Sardinian Historical Dictionary] (Italian). Sassari: Carlo Delfino Editore. ISBN 88-7138-241-2.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  • Cioppi, Alessandra (2008). Battaglie e protagonisti della Sardegna medioevale [Battles and Figures of Medieval Sardinia] (Italian). Cagliari.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  • Cioppi, Alessandra (1995). Enzo Re di Sardegna [Enzo, King of Sardinia] (Italian). Sassari.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)